TomK
hela världen är min rejsingbana
Vad ska man sikta in sig på för att få bra kvalitet och god tillgång på reservdelar, när man letar fiddy ? Är det Pitpro, TWS eller något annat som gäller ? Motardhjul och vintersulor är förstås också ett måste 
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Pitpro utan tvekan,motardhjul o däck (Sava)ca: 3000:-TomK skrev:Vad ska man sikta in sig på för att få bra kvalitet och god tillgång på reservdelar, när man letar fiddy ? Är det Pitpro, TWS eller något annat som gäller ? Motardhjul och vintersulor är förstås också ett måste![]()
WestW skrev:Om jag känner dig rätt Tom så ska du inte ha det billigaste skräpet.
Då finns det i princip 3 märken att välja på. (Om du inte ska ha Honda förstås)
Pitpro. 14'kr. Helt okej hoj.
FYM I, FYM II. FYM I kostar 10'kr (se till att köpa en med 10" hjul). FYM II kostar 15'kr. 12" fram 12" bak. Hojen blir för stor och hög och känslan med fiddy är borta. Det ska vara en liten hoj med 10" hjul
TWS finns oilka versioner. Köpt 2an som har växlarna rätt. Dvs 1 ner resten upp.
Vilken ska du ha?
Har du 14'kr köper du Pitpro eller TWS. Har du 10'kr köper du FYM I.
Dyk upp i Västerås på söndag så får du se TWS, Pitpro och FYM in action på go-cart banan. Bara att prova min om du vill. Liten bana men ta med motarden och 100kr så får du köra hela kvällen.
TomK skrev:Jo, du känner mig rätt!Det lutar åt Pitpro faktiskt - med motardkit som extra tillbehör. Men just nu får jag vänta ett tag med sådan investering tills det finns mer kulor till övers - det är en R1:a på gång och dessutom tillskott i familjen snart
Söndag kommer jag nog att vara på hemmaplan ändå - det ska fixas inför Löhammarsrejset (gräsbana) och jag funderar på att hjälpa till lite där (ordnas av min hemmaklubb ÖMK).
Raid72 skrev:Någon som vet någon bra med halvautomat och bakbroms på styret? Jag måste ha bakbromsen på styret nämligen och jag har ett kitt liggandes, för att flytta bakbromsen, till XR50 då.
/R


|
|
Förarkurser på Nürburgring
Nu är datumen för båda föra... |
|
Brembo presenterar TrackTribe
Brembo presenterar TrackTri... |
|
|
|
21/12 är sista dagen beställning av Katalogen 2026
Stora Motorcykelkatalogen 2... |
|
|
Gotland Ring Bike Week 2026, spara pengar med early bird erbjudande!
Packa hojen, damma av hjälm... |
|
|
Gotland Ring Bike Week 2026, spara pengar med early bird erbjudande!
Packa hojen, damma av hjälm... |
|
|
Ny Retro Ducati till 100-årsjubileumet?
Rykten om nya klassiska Duc... |
|
|
Ny Retro Ducati till 100-årsjubileumet?
Rykten om nya klassiska Duc... |
|
|
Äntligen!
Om du, som jag, ständigt åk... |
|
|
Missa inte förköpstävlingen
Jul närmar sig och även om ... |
|
|
Sista chansen!
Nu är vi inne på sluttampen... |