Vadarbyxor/stövlar, vad ska man ha?

Hoztic

Alltid på väg mot nya mål
Gick med
31 Jan 2005
Ort
UA, men med hjärtat i Hedesunda
Hoj
K1300S
Tja!

Jag gillar att fiska, men många sjöar har ju ganska tät vegetation och/eller nån meter vass mellan stranden och öppet vatten. Eftersom förhandlingarna om att få ställa en båt också bland cyklarna i vardagsrummet har strandat så har jag börjat snegla på vadarbyxor/stövlar. Men som vanligt så är det en djungel, med allt från prylar för någon hundring, till åtskilliga tusenlappar, i alla möjliga material.

Så, jag vänder mig till SH's kunskapsbank :tummenupp Vad ska man ha om man vill kunna kliva ut några meter i vanliga sjöar, och inte vill lägga alltför mycket på det?
 
Man får vad man betalar för.
Det jag kan rekommendera är att du undviker det billigaste skiten.
ABU's som XXL säljer skall du inte ta i med tång. De läcker och har sig.

Om du tänkte vara ute under höst/vår kan jag rekommendera neoprenvadare med fast stövel och lite utrymme för tjockare strumpor då man annars kyls av fort.

Har själv ett par 'noname' (Vengen heter de visst) i tjock neopren som är gudomliga under vinter/tidig vår och sen höst. Med ett par extra tjockstrumpor och bra på benen har jag kunnat stå i nyköpingsån i januari en heldag utan att frysa.
 
Back
Top