Vad tycker trafikverket om ej godkänt avgassystem?`

  • Thread starter Thread starter def
  • Start date Start date

def

Sporthojsnörd
Gick med
16 Mar 2014
Ort
örebro
Hoj
Yamaha MT-07(såld) SuperDuke 990 -07
ska snart beställa ett nytt system till min yamaha mt-07, det blir ett akrapovic carbon, vilket inte är godkänt för gatan pga bullernivån.

och jag ska ev. låna ut min mc för uppkörning, och då är det ju tråkigt om dom skulle kugga/neka uppkörning pga motorcykelns utförande som i övrigt är orginal.

skulle de inte vara godkänt så får jag helt enkelt vänta med att byta, men börjar bli trist att åka symaskin nu :)

någon som har erfarenhet av detta?
 
Jag hade inte chansat om du tycker att den låter högt. Jag körde upp på min gamla er6a med nåt jäkla gpr rör som lät som fan. Jag tror inte att den griniga gubben jag hade som körningsledare blev speciellt impad eller gladare av det.

Ja jag blev ju såklart kuggad, men inte nekad att köra. Jag tror inte att det hade med ljudet att göra om jag tänker tillbaka på hur duktig man var på att köra då.
 
Nyheter
Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Back
Top