Vad tycker ni om det nya TOYO 2009?

PeterFZR1000

Åka fort...
Gick med
12 Aug 2006
Ort
Hemma
Hoj
TSW Eagle 45
Som ni alla vet så är det ju lite ändringar i TOYO för 2009. SP och HFP.
T.ex :Det är inte tillåtet att köra andra cuper/tävlingar samtidigt som SP tävlingarna. Undantaget är Norge som på grund av nationella regler avviker en aning.

- ”Oil down penalty” i alla klasser Bil och MC.
Avser sanering efter följande princip: ”En gång är ingen gång”. Andra gången man orsakar sanering så avdrages 20 poäng, tredje gången 20 poäng osv osv. Detta gäller från första till sista deltävling oavsett division. Administreras av tidtagning / poängberäkning.

Förtydligande: Om man orsakar sanering en gång på t.ex. första tävlingen händer inget, men nästa gång, t.ex. tredje deltävlingen så träder systemet in med 20 poängs avdrag oavsett division. Definitionen av sanering: ”När vätska på banan orsakar mer än 5 min stopp av tävling”. Tidtagningen ansvarar för att det rapporteras. Arbetet med regler och förslag från regelgruppen fortsätter fram till den 31/12-08 och de jobbar för fullt just nu och fler förändringar kan komma!

Själv håller jag på och tillverkar en aluplatta som jag ska montera fast i underkåpan med absorberande material.:yoparty

Vad tycker ni om det?

//Peter//
 
Nyheter
Seriösa mc-kläder till bra pris

Raven Moravia TX Air+: Seri...

Márquez obeveklig i Misano

Misano gav Márquez hans fem...

Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anor...

Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Back
Top