Vad ta bort dekalklister med?

Har du lyckats sabba plast eller lack med T-röd så måste jag verkligen
undra hur du lyckats med det.
Jag har inte lyckats trots ihärdiga försök i 20 år:tungan

Då har du kanske inte varit ihärdig nog. Sabba är ett starkt ord, men om man har t-sprit på en trasa för att gnugga bort limrester så har det hänt att lacken blivit något nermattad, men det går ju att polera upp. Och är det sprayburksfärg så tål den absolut inte.

Det kan vara tungt för många att inse men denna Biltemaprodukt är faktiskt bra.
 
Köp Cascos Limtvätt, finns bl.a. på K-Rauta.
Överlägset att ta bort limrester med. Byt trasa ofta så du inte smetar runt limmet. Fick tipset från en taxi-chaffis som bytte reklam på bilen varje vecka.
 

Bifogat

  • limtvatt.jpg
    limtvatt.jpg
    11.7 KB · Visningar: 91
Jag köpte det där biltema-medlet och körde med för nån vecka sen. Det funkade väl sådär, i alla fall, och på ena sidan fick jag efter en del slit bort klistret efter en kombinerad attack med biltema-sprayen och T-röd. Men det var mycket gnuggande. Verkar vara extra kraftigt lim de använt här, eller något. På andra sidan var det dock mycket knepigare att få bort det och där fick jag hålla på ännu längre. Till sist upptäckte jag att det gick ok att spraya på Biltema-sprayen och direkt gå på med en plastskrapa för att skrapa bort en del av klistret. Det står att sprayen ska verka i nån minut, men väntar jag så torkar det bara igen. Riktigt slitigt var det, men nu är det borta. Jag tror lacken mattades en aning här och var dock. Körde med typ "rubbing" efteråt för att få upp glansen igen. Jaja, det ser tusen gånger bättre ut än innan. Tack för hjälpen :)
 
Det är ungefär 70 olika råd som givits i den här tråden, så jag kan inte testa alla ;)
 
Nyheter
Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Nya Chief Vintage Sturgis

I samband med 86:e Sturgis ...

Back
Top