Vad skulle ni välja? År eller mil.

motardnisse skrev:
Fortfarande vad ska du ha hojen till? Duken är basolut kanon om du ska ha den enbart på asfalt. Om du nu får för dig att köra grus och är det kört men visst går det att köra om man nu vågar! Tycker inte om priserna ang plast till duken=dyrt!
Om jag BARA skulle köra asfalt så skulle jag ta duken inte snack om saken men men om man vill pröva lite annat så :gnissla nja du får bestämma själv!


Nej är väl tänkt att ha den till bus på asfalt, har ej tänkt någon isåka eller grusbus det hade jag den gamla cykeln till.
Tråkigt med dyr plast, det är ju en nackdel.
Duken är ju ingen sm banracer heller, men det ska jag ju inte ha den till.

Åka till jobbet, ha kul på helgen typ. Tröttnar man så går det att byta :tummenupp
 
Empa skrev:
Nej är väl tänkt att ha den till bus på asfalt, har ej tänkt någon isåka eller grusbus det hade jag den gamla cykeln till.
Tråkigt med dyr plast, det är ju en nackdel.
Duken är ju ingen sm banracer heller, men det ska jag ju inte ha den till.

Åka till jobbet, ha kul på helgen typ. Tröttnar man så går det att byta :tummenupp


OM du nu ska ha en sådan hoj så är det antingen en Duke, 640 eller en 625 med el-start du ska ha och ingen 660 då det inte är nån el-start på den. Men KTM hojarna är skitlätta att kicka igång. Nä om det är KTM du är ute efter så är det just en 640 som nog lämpar sig bättre för dig--> inte allför tråkig, rätt driftsäker samt billigt plast mm.

Om du nu ska ha att pendla med så går nog 660 samt 625 bort då de har sämre komfort än 640 och Duken
 
Nyheter
Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anor...

Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Back
Top