Vad säger lagen om att monterar speglar med extra blinkers i?

daspunner

Medlem
Gick med
1 Mar 2019
Ort
Varberg
Hoj
2008 Kawasaki ER6N
Tja!

Kamraten har valt o beställa speglar med blinkers o frågade om jag hade nåt intresse av likadana. Cool modell som är mycket snyggare än det jag har. Dessa är är dessutom utrustade med blinkers. Hade ju gärna kopplat in dem om man får. Får man det? (Min hoj har inte några spegelblinkers från fabrik.)


/David
 
Ska bli intressant att höra vad som gäller. Jag monterar gärna handskydd med inbyggda blinkers på mina framtida supermotarder/liknande.
 
Det hela faller väl på helfordonsgodkännande, men annars så har jag en hoj som är utrustad med blinkers i backspeglarna från fabrik, så det är inget som egentligen hindrar att ha det verkar det som. Förutom det där jävla helfordonsgodkännandet.
Sedan brukar varesig länsman eller besiktningen bry sig om det så värst mycket så länge de uppfyller kravet att synas framifrån och från sidan.
 
Så länge originalblinkers sitter kvar på hojen och är kopplade så borde ingen kunna anmärka på att man kompletterat med ytterligare blinkers.

Att fundera över: hur mycket sämre siktfält får man i de nya, coola backspeglarna...?
 
De är rätt stora och de sticker längre ut än de jag har som består av ganska mycket axel o armbåge i synfältet. Er6n som det gäller i mitt fall finns spegelförlängare till från Kawa själva just för att åtgärda detta klagomål. (Som är i princip lika dyra som speglarna jag tagit upp här.)
 
Besiktigat med blinkers i speglarna "kina skräp utan e märkning " 4 gånger på 2 olika hojar men med riktiga blinkers på med och dom har inte sagt nått om dom.
 
Jag skulle inte sätt på backspeglar me blinkers på hojen för anser att de ser så himla fult ut, men alla får tycka/göra som dom vill...
 
Nyheter
Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Back
Top