Vad motsvarar däcksdimensionerna 16/63-17

Tobbe600rr

Ny medlem
Gick med
14 Jun 2006
Ort
Ludvika
Hoj
CBR600rr, Husqvarna 510 SMR
Sitter och ska beställa däck inför besiktning! Vad motsvarar mitt nuvarande däck som har 16/63-17

Tack på förhand :)
 
nu ska jag inte lova men har för mig att det va ett sånt som satt på min mc och det va desamma som 165/55 fast dom däcken finns det inte många av och dom e dyra, så jag skulle nog satsa på 160/60 om jag va du... men som sagt ngn får gärna bekräfta det jag skrivit.
 
Låter väldigt mkt som du har michelins racemotarddäck. Konstigt nog så skriver dom i cm istället för i mm som i vanliga fall. Du har alltså ett däck som är 160 mm brett. Gissar på att du har en 4,25" fälg och då går det bra med både 150 och 160, men 150 är att föredra.
 
Låter väldigt mkt som du har michelins racemotarddäck. Konstigt nog så skriver dom i cm istället för i mm som i vanliga fall. Du har alltså ett däck som är 160 mm brett. Gissar på att du har en 4,25" fälg och då går det bra med både 150 och 160, men 150 är att föredra.

Det stämmer mycket bra det.. Då får jag tacka så mycket för hjälpen.. Ska leta upp nått billigt däck så jag kan åka in och besikta.. sen åker race däcken på igen!
 
*/ ?>
Nyheter
Ducati Superleggera V4 Centenario – kolfiberdrömmen

Med anledning av Ducatis 10...

Yamaha Ténéré 700 World Raid provkörd och klar!

Just nu återhämtar vi oss p...

Provkörning pågår, Ténéré 700 World Raid!

Just nu är vi mitt i provkö...

Världslansering, Yamaha Ténéré 700 World Raid!

Just nu är Bike på plats på...

Scenic – navigering för dig som prioriterar vägen framför destinationen

Screenshot I samband med...

CTEK visar upp ny laddare och ”booster”

CTEK NXT 5 Nu börjar sol...

Vi provkör nya H-D-modeller

Allt om MC åkte till Malaga...

IDM tar klivet upp – EURO MOTO lanseras

EURO MOTO ersätter inte IDM...

Galfer skärper greppet om racing

Pressrelease från Galfer: ...

Vi provkör Indian Chief Vintage

Screenshot I kommande nu...

Back
Top