Vad kostar en ny nyckel till Passat -08

MackeNo1

Varför slita på mer än ett hjul i taget?
Gick med
6 Mar 2003
Ort
200m söder om Dalälven
Hoj
KTM 1290 Super Duke R -18, Suzuki GSF 1200 Bandit -98 café racer projekt, Husqvarna FE 350 -14, PGO G-Max 150, Yamaha Beluga -92
Nån som har koll på vad en ny extranyckel till en VW Passat -08 kan kosta? Ska byta tjänstebil snart o extranyckeln till min nuvarande bil har försvunnit spårlöst i flytten. Dyken garanterat upp dagen efter jag köpt en ny nyckel......
 
Ligger nog mellan 2-3k inkl kodning osv, till min Mercedes e240 kosta det 2207kr inkl moms
 
Är det den modellen där man trycker i "nyckeln" i facket eller där det faktiskt är en nyckel som man vrider om?
Gjorde en kopia till en Skoda jag hade, förvisso en 06:a, och där gick det på strax under eller strax över 2000:- om jag inte minns fel. Kodning och sånt skit som kostar :(
 
Bör inte kosta mer än 800-1000 för nyckeln o några hundra för inkodningen. Bara att ringa vw o fråga
 
Om det kostar 2 lax för en Skoda, så skulle jag gissa att VW smaskar på och tar strax under 4 lax.

Dyrt blir det nog iaf.
 
Jag har en gammal bil med analog nyckel, men en ny larmdosa skulle kosta mig en femhundring inlusive inkodning.
 
Nyckel är av den nya typen som man trycker in i ett fack i instrumentpanelen. Så j-a sura pengar...... Har vänt upp o ner på hela huset utan o hitta den, vet exakt vart den låg i gamla huset men har inte sett den sedan innan flytten. Inte jag som packade ner den..
 
4000 kr hörde jag att man tog för en nyckel på en V-Rod på Harley Davidson. Ingen startspärr eller så på en årgången det var frågan om. Helt vansinnigt.

Återförsäljare brukar ha vett att ta betalt när det gäller nya nycklar om omkodning. Är det äldre bilar kan man bara gå till en låssmed så kopierar de en ny nyckel och kodar den så att den fungerar till startspärren.
 
Till Bmw 1-serie kostar komplett nyckel ca 2000:-...
Men blir glad över att läsa tråden och inte vara dyrast :banana
 
Extra surt när det är en tjänstebil och jag dessutom ska byta ut den..... Snacka om att kasta pengarna i sjön
 
Jag satt en gång på en VW-verkstad och väntade på en bil när jag hörde en gubbe som skulle betala för en ny nyckel som han hade beställt. Han höll på att få skrämselhicka när nyckeln kostade 2000kr och programmeringen kostade 900kr.

Det var ett antal år sedan och jag vet inte hur priserna ligger idag. Då fanns det inte så många såna nycklar (inbyggd upplåsning och den biten, och det var en sån som är av typen vanlig utfällbar nyckel) så det kan ju ha blivit billigare sedan det blev vanligare.

Skulle jag vara trådstartaren så skulle jag gräva igenom alla mina grejer någon gång till.
 
Min första bil kunde jag öppna med en glasspinne.
(Men den funkade tyvärr inte i tändningslåset.)
Det VAR bättre förr!
 
Ringde till VW idag, 3000:- kostar det..... Lika mycket som en sista minuten, kul kul
 
Nyckelkopia till Volvo 940 25 kr.

Sätta dit en dold strömbrytare - 15 kr + arbete :)
 
Nyheter
Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Back
Top