Vad kan polisen göra?

affromannen

Ny medlem
Gick med
20 Jul 2006
Ort
Östersund
Hoj
er6n
Om jag skulle köra runt på en hoj som hade mer än 25 Kw och polisen stannar mig och upptäcker detta, vad blir påföljderna då? finns det någon risk för indraget kort eller böter?? har nån varit med om detta någon gång??
 
affromannen skrev:
2321683 Om jag skulle köra runt på en hoj som hade mer än 25 Kw och polisen stannar mig och upptäcker detta, vad blir påföljderna då? finns det någon risk för indraget kort eller böter?? har nån varit med om detta någon gång??

Hur skall de upptäcka det?? Det syns inte på hojen hur många kw det är, det enda de kollar om de skulle kolla, är att den finns med i registret, gör den det och den är försäkrad, och är det du som äger den och om du får visa körkort så är allt frid o fröjd! Om du inte kört för fort el gjort något dumt, men det straffas DU för..
 
Last edited:
affromannen skrev:
2321683 Om jag skulle köra runt på en hoj som hade mer än 25 Kw och polisen stannar mig och upptäcker detta, vad blir påföljderna då? finns det någon risk för indraget kort eller böter?? har nån varit med om detta någon gång??

olovlig körning.
 
WindDrifter skrev:
2321706 olovlig körning.

och vad skulle det innebära? böter??


sporTlovEr
dom kan upptäcka det genom att kolla på papprerna som man ska ha med sig när man är ute och kör!! där står info om hojen, däribland Kw!

och eftersom jag kör på mellankortet så upptäcker dom då att hojen är på mer än 25 Kw..
 
affromannen skrev:
2321766 och vad skulle det innebära? böter??


sporTlovEr
dom kan upptäcka det genom att kolla på papprerna som man ska ha med sig när man är ute och kör!! där står info om hojen, däribland Kw!

och eftersom jag kör på mellankortet så upptäcker dom då att hojen är på mer än 25 Kw..


Dom papperna behöver du bara ha med dig vid färd utomlands. Står tom på reg.beviset. :tummenupp
 
SirBarret skrev:
2321779 Dom papperna behöver du bara ha med dig vid färd utomlands. Står tom på reg.beviset. :tummenupp

Men dom ser det även i datorn om dom kollar upp reg nr, det är därför man inte behöver ha reg beviset med sig, villket jag kan tänka mig att dom gör om dom ser att man har mellan kort.
 
Om du kör en Monster 600 så kommer ingen bråka med dig för att du kör en så motorstark motorcykel.
Men det är bara vad jag tror.
 
Det är väl skit samma vad farbror blå, säger....Det som blir jobbigt är ju om det blir en allvarlig olycka.... Då försäkringsbolaget säkert vill kolla hojjen lite nogrannare...
 
Blanco skrev:
2321984 Det är väl skit samma vad farbror blå, säger....Det som blir jobbigt är ju om det blir en allvarlig olycka.... Då försäkringsbolaget säkert vill kolla hojjen lite nogrannare...

Får nog hålla med där.
 
försäkring

Om det händer en olycka så kan försäkringsbolaget vägra ersättning på motorcykeln. Personskador kan dom inte neka ersättning för dock. Varje vecka står 15-åringar och gråter hos moppehandlarna då affären meddelat försäkringsbolaget att moppen var trimmad. noll zipp nada i ersättning då...

OM polisen tar dig, vilket jag har svårt att se, så blir det troligtvis böter. (Oftast är det bara grov olovlig körning som ger körkortsindragning, vilket detta knappast är)
Dom har rätt att beslagta ett fordon i max 24 timmar om dom misstänker att du olagligen skall köra det dessutom. (gäller framförallt rattfylla).
Men värst känns väl som dom andra säger försäkringsfrågan.
Tror inte poliser i allmänhet skulle se det värt pappersjobbet att gräva i detta...
 
sporTlovEr skrev:
2321699 Hur skall de upptäcka det??
Dra på rullen så märks det direkt. Jag hade en monster 600 innan som hade 25kw i ca en timma och det är löjligt stor skillnad.
Plocka ur skiten och hoppas på det bästa.
 
Om jag fattat frågan rätt så gäller det inte en 25kw reggad hoj som strypningarna var bort tagna på utan en full effekt reggad och då ser ju polisen direkt att du inte har behörighet och du åker på en olovligkörning vad påföljden blir vet jag däremot inte.
Samma sak med försäkringen du får ingen ersättning vid en krasch + att du blir skadeståndsskyldig för skador som du orsakar och det kan handla om många 100k t.o.m miljoner om du tex invalidiserar ett barn. Försäkringen ersätter skadorna men sedan kräver dom igen pengarna av dig.
Är det värt risken?
 
en annan fråga som har lite med ämnet att göra. Om jag som har korrt för tung cykel, kör runt med en halvförsäkrad hoj som har låt säga 37kw på pappret men är ostrypt i verkliga livet. Om olyckan är framme, vad händer då med försäkringsbolaget, börjar de gnälla och kolla upp effekten i hojen, även om man varit vållande eller inte till skadan?!
 
affromannen skrev:
2321683 Om jag skulle köra runt på en hoj som hade mer än 25 Kw och polisen stannar mig och upptäcker detta, vad blir påföljderna då? finns det någon risk för indraget kort eller böter?? har nån varit med om detta någon gång??
Dom kan bara skicka dig på ombesiktning, för dom har inte grejer att kunna kolla upp det.
Tänk däremot på att om nåt händer och det kommer fram att den inte längre är strypt så kan du stå utan pengar...

Starfighter skrev:
2324552 en annan fråga som har lite med ämnet att göra. Om jag som har korrt för tung cykel, kör runt med en halvförsäkrad hoj som har låt säga 37kw på pappret men är ostrypt i verkliga livet. Om olyckan är framme, vad händer då med försäkringsbolaget, börjar de gnälla och kolla upp effekten i hojen, även om man varit vållande eller inte till skadan?!
Japp, det där är det luriga. En sån historia kan stå sig dyrt.
 
Firefly skrev:
2324563
Japp, det där är det luriga. En sån historia kan stå sig dyrt.

Ok, tackar för svaret!
Men tycker det e konstig att det finns så pass många hojar som är "felreggade" endå, se på många (alla?) gixxer 750 från det ljuva 90-talet har ju 80kw på pappret men det lär ju inte finnas någon som inte är ostrypt. Samma gäller kawa zx7r.
 
Att åka runt på en "fulleffekts hoj" med begrensat kort är ju direkt korkat! Om du däremot har en hoj som är reggad som strypt till 25kw så finns det istort sett inte en chans att det upptäcks om det inte är en olycka inblandad.. Det enda en konstapel kan göra är att skicka dig på ombesiktning och då har du ju tid att montera tillbaka strypningen :)
 
Nyheter
Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Back
Top