Vad i hela humledalen??

Skydiver

By nature
Gick med
6 Aug 2004
Ort
Lysekil
Hoj
VF 750 Sabre
Var iväg igår och köpte hoj med/åt bruden :tuttar . Det blev en VF750 Sabre -82:a. Ville att hon skulle haft en Hornet från början men då hon tog sina första körlektioner och ramlade två gånger, känndes denna som det givna valet. Hon har kört hoj/moppe en gång tidigare, då en 600 kross och åkte ofrivilligt bakhjul i 50 meter, så det finns allt potensial :yoparty .
I och för sig väger den lite mer än en Hornet men 80 kufar borde väl flytta hennes strama 60kg tills hon får lärt sig köra??

Åter till hojen; Den var i bättre skick än förväntat av denna årsmodell men för den kräsne finns det fortfarande lite att pillra med. Man kan ju ej låta donna åka omkring med "bara några repor", så då jag är lackerare tänkte jag lacka om den. Sen måste man ju givetvis göra en riktig genomgång mm.

Min fråga lyder; Om eller rättare sagt när jag hittar något som måste bytas, finns det då delar att tillgå?
Är det någon av er där ute som har erfarenhet av denna typen hoj? Isåfall vad är ert intryck, vad skall man tänka på, vanliga fel, etc, etc.

Mycket tacksam för hjälp :tummenupp
 
Körde hon verkligen på bakhjulet i 50 meter första gången hon satt på ett 2-hjuligt fordon?

/ Hannes
 
Kanske en kinesisk jincheng skulle passa henne bättre....
 
HanneZ skrev:
Körde hon verkligen på bakhjulet i 50 meter första gången hon satt på ett 2-hjuligt fordon?

/ Hannes
Ja det finns verkligen potential där, jag körde rak ner i diket jag. (iofs fem år och vintertid :D)

Måste oxo påpeka att jag tycker att den här modellen e riktigt cool, jag skulle då verkligen inte skämmas om jag gled fram på en sån där istället för en hornet :) 80 hästar räcker mer än långt!
 
Last edited:
*/ ?>
Nyheter
Ducati DesertX 2026

Ducati DesertX 2026 – ännu ...

KTM firar 100 år av 6DAYS

KTM firar 100 år av 6DAYS® ...

Snabbladdad ny 94-hästars elhoj

BBM Hiro – ett helt nyutvec...

KTM bryter med Kiska – så påverkas framtidens design

Efter flera decennier tills...

Ducati Formula 73 – retro och racing i perfekt harmoni

Retro möter racing – Ducati...

Voge DS 800 X Rally – Ny offroadhoj till 2026

Voge DS 800 X Rally är en n...

Harley-Davidson laddar upp med massor av kubik

Harley-Davidson fortsätter ...

KTM 790 Duke – ny generation på gång till 2027?

KTM:s mellanklassraket får ...

Nytt från Halvarssons: Mora V2

Halvarssons nya Mora V2 är ...

Upprop mot hojförbudet på Nürburgring Nordschleife

Efter att motorcyklar förbj...

Back
Top