Vad hade ni för snitt?

Martin skrev:
Vi var tre stycken på skolan som hade 20.0, är det för lätt då eller...? I och för sig så tror jag att det är max en eller två som har haft det någonsin tidigare. Fick för övrigt bara 1500 kr var.

Jahapp där ser man. Antagligen olika på olika skolor :D
 
MBGIRL skrev:
Jahapp där ser man. Antagligen olika på olika skolor :D

Antagligen. Dock tror jag att det skiljer mer mellan olika lärare och för övrigt så har ju alla samma nationella prov.
 
Martin skrev:
Vi var tre stycken på skolan som hade 20.0, är det för lätt då eller...? I och för sig så tror jag att det är max en eller två som har haft det någonsin tidigare. Fick för övrigt bara 1500 kr var.

Det var fem som fick alla MVG på vår skola... :skrämd .....tre av dem gick i min parallellklass...dubbel :skrämd ....en av de fem gick i min klass... :tummenupp
 
Burre skrev:
Verkar jobbigt att räkna ut snittet...suger stenhårt att det inte står på betygspappret. Tror jag ska anlita någon som kan göra det åt mig...

gissar att jag hamnar mellan 16 och 17
11 MVG, och resten VG och G på 2750 poang...fick tyvärr nästan bara MVG i 30 poängskurser


det här kan man ju inte annat än älska!!! har gått hundra år i skolan och betygen är tydligen bra och viktiga men kunskap(banal matematik) att räkna ut ett betygssnitt finns inte :D

/Hising
 
TooL skrev:
Håller med dig helt ......
jag var också skoltrött som fan gick ut grundskolan med 2,7 i snitt.
sedan 2 årigt gymnasium med 3,9 i snitt ......

En lågkonjuktur då 92 i byggbranschen gjorde att man fick fortsätta plugga gick ut ingenjörs utbildningen med 4,5 i snitt.

I grundskolan ansåg min syokonsulent att jag inte hade läs huvud ......... allt handlar om motivation -..-... den existerade ej i grundskolan då betygs sättningen var ett lotteri ...........


Håller med till 100 procent. Motivation är allt. Lärare, syokonsulenter och även klasskamrater trodde att betygen motsvarade ens begåvning. Hoppade av naturvetenskaplig linje efter 3 terminer men 2,1 i medelbetyg och gick istället verkstadsteknisk linje med två år yngre klasskamrater. Större akademisk loser än så kunde man ju inte vara. Jobbade sedan som hissmontör till byggkrisen ledde till att jag blev av med jobbet -93. Jag jobbar som läkare sedan januari 2000. Motivation är allt!! Det är en skön känsla att träffa mina gamla klasskamrater från naturvetenskaplig då dom blir upprörda över att någon så lat person som jag och som dessutom ofta skolkade kan få bli doktor.

Tycker dock att skolan i allmänhet är skit när det gäller att lära sig något snabbt och effektivt men man måste helt enkelt spela med för att få vissa jobb...

/Hising
 
32 ämnen 2700 poäng ett vg resten g
fick detta igår för ja har tagit den där jävla studenten
 
Martin skrev:
Antagligen. Dock tror jag att det skiljer mer mellan olika lärare och för övrigt så har ju alla samma nationella prov.

Jag syftade mer på stipendiumets summa.
 
abstruse skrev:
Vid vilken månadslön anses man vara högavlönad?

Vid den tredje? :confused:

Eller du menar hur hög månadslönen måste vara för att man är enligt skatteverket högavlönad?

750RR
 
McFille skrev:
Är det inte minst 25 000 i månaden?

Nu är jag inte säker, men en kompis till mig som jobbar inom kommunen skröt för mig om att han var högavlönad och tjänade 23000kr tror jag det var. Det var iaf INTE några 25000.
Alltså under 25 men över 20.

Varför kollar ingen upp detta på egen hand?
Varför är man så lat att man vänder sig till ett motorcykelforum? :p

750RR
 
Martin skrev:
Vi var tre stycken på skolan som hade 20.0, är det för lätt då eller...? I och för sig så tror jag att det är max en eller två som har haft det någonsin tidigare. Fick för övrigt bara 1500 kr var.

Ha ha......... fick nåt på 10-15000:- med 15.1 i medel. :hej

pluggade inte livet ur mig...........men resten blir nog en hemlighet
 
Det lär ju knappast finnas ett fastställt tak för vad som anses vara "högavlönat". Det beror ju på arbetsuppgifterna, utbildning, medellön inom samma branch etc.

En snubbe som sitter och pillar sig i naveln på kommunen och tjänar 23' kan ju kanske vara högavlönad medans en överläkare som tjänar samma summa får anses vara väldigt lågavlönad.

Angående plugget så håller jag med de ovan som skriver att motivation är allt. Jag gick ut gymnasiet med 2.6 i snittbetyg. Det var de tre tråkigaste åren i mitt liv och jag var vansinnigt skoltrött. Att göra lumpen efter den upplevelsen var som att få gå på karneval i 12 månader i jämförelse :).

Efter lumpen skrev jag upp en del betyg, jobbade, tog 1.8 på högskoleprovet och kom till sist in på högskolan.

Att plugga på högskolan var så otroligt mycket mer givande och betydligt roligare än gymnasiet. Äntligen infann sig motivationen då jag fick läsa intressanta kurser med lika motiverade studiekamrater och duktiga lärare. På de 130p jag läst på högskolan ligger mitt snitt runt 4.2, en hyffsad förbättring från gymnasiet :).

Så de som är supertrötta på att plugga och som precis gått ut gymnasiet med ruttna betyg, tappa inte gnistan! Koppla av några år med att jobba och göra annat så kan mycket väl motivationen komma tillbaka. Det finns alltid högskoleprov/komvux etc om man verkligen vill.
 
sgtpepper skrev:
Det lär ju knappast finnas ett fastställt tak för vad som anses vara "högavlönat". Det beror ju på arbetsuppgifterna, utbildning, medellön inom samma branch etc.

Frågan var mer av retorisk art. Som du antyder, allt är relativt och jag var sålunda mer intresserad av hur forummedlemmarna skulle utveckla frågeställningen.
 
abstruse skrev:
Frågan var mer av retorisk art. Som du antyder, allt är relativt och jag var sålunda mer intresserad av hur forummedlemmarna skulle utveckla frågeställningen.
Jo, jag förstod att din fråga var retorisk, jag riktade inte mitt svar till dig utan snarare till killen som skulle ringa skattemyndigheten och fråga hur mycket man ska tjäna för att vara högavlönad.... :crash
 
*/ ?>
Nyheter
Vinn en batteriladdare från CTEK

I samarbete med CTEK har vi...

Video: KTM 1390 Super Adventure S EVO!

Super Adventure och Teide ...

Bokningar pågår till Gotland Ring Bike Week!

Boka sommarens härligaste b...

Gotland Ring GPE Circuit i konkurs, verksamheten räddad!

Bolaget bakom den dagliga d...

Besöksstorm till MC-mässan på Elmia

Den svenska mc-mässan har v...

MC-mässan startar idag

Med start idag, den 23 janu...

Fullt drag på mc-mässan i Jönköping!

Bikes monter full till bred...

Nya Indian Chief Vintage

I kölvattnet av att ha spar...

MotoGP 2026: kalender och förare

MotoGP-kalendern och förarn...

Benavides till dramatisk Dakar-seger

Luciano Benavides, som gick...

Back
Top