Vad gör man inför vinterförvaringen

  • Thread starter Thread starter jetson
  • Start date Start date

jetson

Guest
Körde en årsservice (ny olja, filter osv) i juni och har sen åkt ca 500 mil, behöver jag byta olja innan vinterförvaringen?

Kommer ha hojen i varmgarage, ska man skaffa en c-tek eller är det onödigt :va
 
Tvätta hojen ordentligt.
Byt olja + filter.
Fyll upp tanken ända upp. (Så undviker du kondens & rost i tanken)
Sätt batteriet på underhållsladdning. (CteK är ett mycket bra val).
 
Tvätta hojen ordentligt.
Byt olja + filter.
Fyll upp tanken ända upp. (Så undviker du kondens & rost i tanken)
Sätt batteriet på underhållsladdning. (CteK är ett mycket bra val).

Ställ upp hojen på depåstöd fram och bak eller se till att rotera däcken då och då. Detta för att slippa deformering av däck.
Kedjan kan med fördel göras ren och fettas in.
Luftfiler kan tvättas om du inte köper nytt.
Ta ur batteriet helt så undviker du dumheter som att starta upp den i januari för att stilla suget vilket bildar onödiga antioxidanter(?) i oljan!
Har du kallgarage eller dylikt kan en koll av kylarvätskan vara bra för att säkerställa att det är glykol i!
 
Det räcker med att ladda batteriet typ en ggr/kvartalet om du inte har en undehållsladare typ ctek eller dyl
Skippa allt med att smöja kedja ,fylla upp tank ,rotera däck, rensa filter mm, det är bara onödigt.:huvet
Jag har har gjort så nu i 20 år och det ´räcker så bra, jag har aldrig haft några problem, vid start med nått, så bara du laddar nån ggr under vintern så räcker det såå bra:)
 
Hehe ok, men jag tänkte mer på att min olja är "ganska" ny, men får väl byta olja filter ändå antar jag.
 
Det räcker med att ladda batteriet typ en ggr/kvartalet om du inte har en undehållsladare typ ctek eller dyl


haha, farsan har en suzuki 97 tror jag att det e, han har varken laddat bateriet eller tagit den det sen han köpte den, och även fast den står från kanske sept till mars så startar den alltid fint och finns alltid bateri kvar ...

Suzuki That's The Shit!
 
Tänk om människan var lika noga med sin egen kropp i fråga om förebyggande vård....:D
 
Tänk om människan var lika noga med sin egen kropp i fråga om förebyggande vård....:D

Eller miljön för den delen...:)

Jag själv skiter i miljön, byter olja, kastar batteriet i skogen (tillsammans med spillojan).

Skämt osidå. Tvätta noga, smörj kedjan och andra viktiga "smörjgropar". Tanka full tank (speciellt viktigt i kallgarage). Köp ett lyxigt kapell, stoppa om den och tala om att du älskar den. Ställ ut råttgift.

Oljan BEHÖVER du inte byta, men om du är pedant så. Depåstöd är bra för att undvika missformade däck. Jag har aldrig gjort det pga att jag aldrig haft stöd jag litat på och har inte heller fått missformade däck. Jag har blåst i lite extra luft istället.
Batteriet tar jag alltid ur (pga att jag en gång haft en batteriläcka på vintern och det var inget bra). Sedan sitter det inte i laddarn hela vintern. Det har åkt i ett par timmar när man pulat i garaget då och då.

Och så ge fan i att starta stup i kvarten och "vintervarva". Helt onödigt då det bara stärker abstinensen och sliter och bökar sig. Köp en fulhoj som jag och ut och kör ikull i snön istället!
 
Nyheter
Anpassad service för Ducati Desmo 450 MX

Ducati lanserar serviceinte...

Oro för batteriet

Batteriet oroar mest – men ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Bike-Dagarna har öppnat!

Vinn en airbagväst från Dai...

H-D Pan America 1250 Limited provkörd

I nummer 5 av Allt om MC ko...

Custom Bike Show den 6e juni.

När Twin Club MC i Norrtälj...

Tidigare SMC-profil tar över som ordförande i Svemo

Mötets ordförande Anna Iwar...

The Distinguished Gentlemans’s Ride 

Den 17 maj är det åter dags...

Stor invigning på Sulas MC

Efter att Sulas MC bestämde...

Back
Top