Vad e normal i komp på kall/varm motor?

Ferspeedboy

Jag har problem
Gick med
27 Mar 2006
Ort
BORÅS
Hoj
Komar ZZR 232 1966
Har vart på bruden o tafsat med mina ivriga fingrar igen, denna gången fick jag låna en komp mättare fast e bara nöjd med 1 cylinder som visade 13.5 i komp :tummenupp
De resterade visade:
1.an ! 8.5 :(
2.an ! 10
3.an ! 11.5
4.an ! 13.5 :)

1.ans brud e jag lite skäptisk till varför den e så dålig, (kanske PMS) antingen dåliga kolvringar / otäta ventiler. kan ju alltid köra med något medel i tanken som rengör dom små bäbisarna till ventiler o ta ett nytt komp prov efter några mills körning o se om de har rättat till sig, har de inte de så kanske de e dags o slipa in ventilerna, men då tar jag ju alla 16 när jag ändå e igång, skule de inte hjälpa så kanske jag får riva motorn o kolla över kolven på 1ans cylinder.

För när man läser värkstas manualen så ska min motor ZX1000B ha 8.8-13.5kg, 1an ligger lite under normalet då ju, men om jag har tur så kanske jag kan få upp den till runt 9-10, så blir jag nöjd tills vidare.

Motor ZX1000A ska ha 8.4-13kg.

på ett annat ställe står de att motorn ska ha 11 i komp. hum

Oj glömde av att motor skule vara varm när man gör kompet, hum hur gör jag då :confused: när jag inte kommer åt o lossa tändstiftern på plats i ramen, hum starta o göra den varm o riva ut motorn snabbt som tusan o göra om kompet kanske

Annars finns de ett annat sätt, starta motorn ute på gräset o låta den gå tills den blir varm o göra om kompet.

Nu när man ändå har motor såendes i garaget o vill ha rätt värden hälst så e de ju lättare o riva motorn en o göra de på plats i ramen ju om de e något.
 
Kompet på en kall motor är inte speciellt intressant. Pytsa i lite olja i loppet på en kall motor så ser du om det är kolvringarna som är lite halvdåliga och inte ventilspelet som är lite tajt eller taskiga ventiler.
 
Kompet på en kall motor är inte speciellt intressant. Pytsa i lite olja i loppet på en kall motor så ser du om det är kolvringarna som är lite halvdåliga och inte ventilspelet som är lite tajt eller taskiga ventiler.


Nä vet att det inte är intressant när motorn e kall, för kall e den ju bara de första sek innan den blir varm ju, o så som jag kör med stackars brudern så e den inte kall ofta.

Jo kan ju häla oljan i alla 4 cylindrarna så de täcker hela kolvens topp o sen låta de ligga en stund o sen e de ju bara lysa ner med en ficklampa o se hur mycke olja de finns kvar.

Ventilspelet är inte för tajt för cam followers glappar mellan ventilskimset & kammen på alla 16 ventilerna, så de kan ju inte vara för tajt där så dom ligger an.

så antingen kolvringarna/ventilerna då.
 
Nyheter
Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Nya Chief Vintage Sturgis

I samband med 86:e Sturgis ...

Back
Top