Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Lokidon skrev:I vilka situationer används decompen på styret?
När man säger att den har 11,5 i komp. Då menar man oftast att motorn har 11,5:1 i kompressionförhållande. Alltså, motorn koprimerar ihop 11 delar till 1 del. Detta är uträknat med helt stängda ventiler.philsson skrev:ok. Jag trodde mig minnas att det var 11,5 bar i kompression men om det var kompressionsförhållandet så ber jag om ursäkt. Vet du då vad kompressionen ligger på? Tyckte 11,5 lät ganska rimligt för en modern 4t.
Jo jag vet skillnaden mellan kompression och kompressionsförhållandeRoger_SWE skrev:När man säger att den har 11,5 i komp. Då menar man oftast att motorn har 11,5:1 i kompressionförhållande. Alltså, motorn koprimerar ihop 11 delar till 1 del. Detta är uträknat med helt stängda ventiler.
Ventilerna är ju inte stängda hela tiden, så den släpper alltså ut lite kompression. Det är därför kammens duration påverkar kompressionen. Vassare kam(ökad duration) = lägre komp.
Om man sätter i en vass kam, så bör man höjja kompressionen![]()
Men när jag associerar direkt till ordet kompression tänker jag på kompression tryck som sådant. Kan man inte mäta det på en 4t då menar du pga kamtiderna eller vad? Lokidon skrev:I vilka situationer används decompen på styret?
|
|
Premiär för Östgöta Dundret
Under 1940 talet var Finspå... |
|
|
Ny 500-kubiks retro från Honda
Efter rykten om en ny retro... |
|
|
Ny 500-kubiks retro från Honda
Efter rykten om en ny retro... |
|
|
Ny 500-kubiks retro från Honda
Efter rykten om en ny retro... |
|
Nya BMW S 1000 RR tar form
Redan i maj 2025 gav BMW me... |
|
|
|
Helsvarta Deadwood – Ny cruiser från H-D
H-D presenterar nya Deadwoo... |
|
|
Sommarauktion hos Antiqueweb
Svenska Antiqueweb avslutar... |
|
|
HJC stärker kundrelationen
Pressrelease från HJC Helme... |
|
|
Sportsterbygge i nästa nummer
I Allt om MC nummer 8 komme... |
|
|
Dags för gräsgasa hos Hydet
Den 1 augusti kör Hydet MC ... |