V-block på hyllan i/runt Sthlm?

Gick med
29 Apr 2009
Ort
SUV country
Hoj
RD07A
Finns ganska gott om v-block på nätet men är det inga butiker som säljer dessa? Kallas det för något mer än just v-block/v block? Behöver inte vara några NASA-spec. men något vettigt gärna i par för att enkelt kunna kolla hjulaxlar och kanske en o en annan motordel.
 
Tanken har slagit mig, kan låna en för att testa samt att den nästan är gratis =) Finns v-block med rullar/kulor/lager men känns lite tveksamt med dessa som inte riktigt är ämnade för ändamålet.

Solida med 90° v ska jag försöka få tag på.
 
Vad är ett V-block ?
 
Dessa verkar schyssta, och så ser du vad det är. Nackdelen är att de är halvknepiga med internationella leveranser = man måste själv ordna en fraktfirma typ, visst om jag beställde ett halvt ton svarv så men inte för småplock som dessa.


Detta ser jag som primärt användningsområde för egen del, faller under bra att ha =)

 
Verktygsboden har men deras fysiska butik ligger ju inte i Sthlm. Tools och liknande butiker har det i sortimentet men knappast hemma på lager.
 
Mm börjar ge upp hoppet om att hitta dem i butik även om jag vet att det kommer ta ungefär 5 min efter beställning tills de uppenbarar sig. Vinkelblock kallar vi dom tydligen, också.

Nåväl, Tormachs modell verkar grüm för vad det är och 70 dollars är billigt men så var det de här med leverans. Hittade dem faktiskt på en svensk sida tillslut men då hade 70 dollar blivit 2000kr plus frakt.

Nöjer mig nog med enklare doningar till att börja med, t.ex. så finns det några döpta till Vertex för några hundra. Får se vad jag kommer fram till i helgen.
 
OTD Tools har rätt prisvärda grejer för maskinistamatörer som mig. Det finns från dugligt och prisvärt till riktiga (och svindyra) grejer.

http://shop.otdtools.se/mat-markverktyg/v-block/standard/1515

Men det var kanske de du hittat redan...

Men splajdnas nya kullager fungerar nog ypperligt för ändamålet att klocka upp en hjulaxel i min mening. Vi har testriggar på jobbet för vevaxlar och kamaxlar med kullager som axlarna rullar på för mätning av ytfinish bl.a.
 
Nyheter
Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anor...

Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Back
Top