Vårrunda Skåne-Småland

r33z

Livsnjutare
Gick med
27 Aug 2008
Ort
Kevlanche
Hoj
KTM 690 Endurov, Honda 600 Hornet
Den 17-19e Maj planerar jag med flera att köra en runda upp i Småland.
Vi startar i Perstorp (statoil) kl 17.30 på fredagen och slår sen läger en bit upp i Skåne. Dagen därpå så rullar vi norr över och tar natt nr 2 i höjd med Vaggeryd.

Vi kommer att ha mist 2 grupper. Den ena kör 50/50 grus/asfalt och den andra 99% asfalt.

Packning för att klara en hel helg, utan stopp på andra ställen än små mackar, ska du ha på hojen. Så packa tältet, sovsäcken o stormköket osv. Vill man ta med den andra hälften bak på så går de toppen. Vi kommer lägga runt 5-6 timmar på hojen / dag dvs ingen mastodont körning, utan de ska vara en behaglig runda.

Vi är tillbaka i skåneland vid 16 tiden på söndagen.

Sugen på att göra oss sällskap?

Jag vill köra grus/asfalt:
1.r33z
2.
3.

Jag vill köra mestadels asfalt:
1.
2.
3.
 
Hade varit grymt skoj. Bor på gränsen skåne/smålan så man hade kanske kunnat haka på på löradgen när ni rullar förbi?
 
Surt man inte bor där nere. Hade kunnat hänga på annars.. Tråkigt att stanna i vaggeryd när det finns fina vägar strax norr om :) Missa inte Värnamo- ? - Bolmsö - getaryggarna - och allt vad det nu heter till Bor
 
Last edited:
Jag vill köra grus/asfalt:
1.r33z
2.fotomangan
3.

Jag vill köra mestadels asfalt:
1.
2.
3.
 
Japp sugen blev man:)

Jag vill köra grus/asfalt:
1.r33z
2.fotomangan
3. Bezerk

Jag vill köra mestadels asfalt:
1.
2.
3.
 
Låter trevlig och som vaggerydsbo måste jag säga att det va ett bra ställe ni valde att stanna på ! =)
 
Ok. Har precis lagt på nya sportsmart. Vad är det för tempo på grusvägarna?? Känner mig helt noob när det kommer till detta, har bara kört några kilometer grusväg sedan jag bytte till ktm:en. Kör ni grus för att njuta av omgivningarna eller för att sladda och skvätta grus på varandra?
 
Grusvägar är oftast krokigare och man har lika om inte mer spänning i mycket lägre hastighet än på asfalt. Inte mycket sprättande på andra för min del iaf.
 
Grus/asfalts rundan är nu uppritad i datorn, hoppas bara den blir lika slingrig i verkligenheten. Ca 50 mil totalt, med start i Perstorp och mål i Ljungbyhed.
 
Självklart på packar öl och yxa!

Jag vill köra grus/asfalt:
1.r33z
2.fotomangan
3. Bezerk
4. Manneman


Jag vill köra mestadels asfalt:
1.
2.
3.

För de som inte kan åka på fredagkvällen går det ju givetvis bra att möta upp på lördag förmiddag på angiven plats.
 
Last edited:
Har jag komptimmar så det räcker kör jag ner och hänger med upp!

Nån som har en gräsmatta stor nog för ett tält?
 
Last edited:
Har jag komptimmar så det räcker kör jag ner och hänger med upp!

Nån som har en gräsmatta stor nog för ett tält?

Tanken är ju att träffas kl 17.30 i Perstorp. Men behöver du nånstans att kvarta så är de bara att hive upp tältet på min gräsmatta.
 
Tanken är ju att träffas kl 17.30 i Perstorp. Men behöver du nånstans att kvarta så är de bara att hive upp tältet på min gräsmatta.

Tack för erbjudandet, jag återkommer när det börjar närma sig. Jag ska försöka få med någon mer härifrån ev. Det blir ett bra test för den lite längre turen som kommer senare i sommar :)
 
Nyheter
Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Back
Top