våren

zajtar

Ny medlem
Gick med
19 Aug 2005
Ort
Göteborg
Hoj
En cbr 1000rr 08 med 09ans motor i .Hojar som man har haft 1000rr, 900rr ,2 st 929rr, kawasaki z1000
Publicerad: 2006-03-05 Skriv ut Textstorlek: 1 2 3


Experterna: Våren kommer att dröja

SNÖBUS Vintern håller i sig. Och inte lär det bli bättre enligt de experter som Aftonbladet pratat med.

Foto: FREDRIK HOFGAARD

Snöskyfflar säljer rekord

Våren borde vara här.
Men svenskarna köper snöskovlar, piassavakvastar och tösalt som aldrig förr.
Och försäljningen av skidor slår alla rekord.
Vintern och kylan har tagit ett iskallt grepp om landet. Men det finns de som gillar det ymniga snöandet.

Pulkorna tar slut
-Vi säljer mycket snöskovlar nu, säger Magnus Frisk, informationschef på Coop Sverige.
Snöslungor är också populära - alla orkar inte skyffla själva.
Snöleksakerna, pulka och snowracer, börjar ta slut. Detsamma gäller mössor och vantar.

Många köper skidor
Många har investerat i nya skidor också. Skidbranschen räknar med att sälja över 300000 par - en ökning med sju procent jämfört med förra säsongen.
Längdskidor är mest populära. Snön ligger i hela landet och det är enkelt att dra på sig skidorna och sticka ut en sväng.

Kerstin Danielson

När kommer våren?
Öyvind Johnsen, statsmeteorolog, Meteorologisk institutt, Oslo
De närmaste 14 dagarna är det inte snack om någon vår. Det har fallit ganska mycket snö och den kyler. Stora mängder varm luft är det enda som kan ge en radikal förändring - och nu finns inget som tyder på det.

Meteorologerna Isagel Cedefamn och Hans Alexandersson, SMHI, Norrköping
Jag vet inte. Men 10 dagar framåt stannar kalluften kvar över hela landet.(Isagel Cedefamn)

Mette Tilgaard, meteorolog, Danmarks meteorologiska institut, Köpenhamn
De närmaste sju dagarna, kanske längre, fortsätter det att vara kallt. Våren brukar komma i april. Men vi har haft snöstorm i slutet av mars också.

Wolfgang Röder, Aftonbladets väderexpert, Berlin
Kylan stannar i flera veckor, fram till mitten av april. Kalla luftmassor rör sig från norr till söder. Östersjön är rejält nerkyld och pressar ner temperaturen.

Blir vintrarna kalla och långa?
Öyvind Johnsen, statsmeteorolog, Meteorologisk institutt, Oslo
Vi kan få kalla vintrar. Men tendensen över hela jorden och särskilt här i norr är längre somrar och kortare vintrar.

Meteorologerna Isagel Cedefamn och Hans Alexandersson, SMHI, Norrköping
Det mesta talar för att jorden håller på att värmas upp. Så vi får vara glada om det då och då blir skapliga vintrar som i år. (Hans Alexandersson)

Mette Tilgaard, meteorolog, Danmarks meteorologiska institut, Köpenhamn
Vintern har inte varit kallare än normalt. Här är minus 1,2 grader nu. Det varierar år från år som alltid.

Wolfgang Röder, Aftonbladets väderexpert, Berlin
Vintrarna blir troligen kallare de närmaste 2-3 åren.
 
Komenterade detta imorse å det suxxar ju ganska mycke vröv kan ja säga :huvet :huvet
 
va skriver man,, utanför fönstret snöar det STORA FETA snö flingar, :4skrika
 
De bliiir inge vår , permafrosten e här för o stanna, Ring Bush o be han öka på växthuseffekten en aning
 
kolla på kalender´n från förra året "far har som tur skrivt in temp" vi hade samma temp då samma för ett par dagar sedan hade vi -21 på natten här förra året -19.8 , våren börja komma runt 15-20 ndé mars, så vi ligger i samma takt så det kommer garanterat att kunna åka i början av april, om det sedan är +13 vågar jag inte säga, men nu börjar det bli kul, mitten mars och till mitten april händer det ju grejjor så det knakar ute//
 
Fast det räcker med ett par dagars varm luft, kanske lite vårregn och blåst, så har vi iaf farbara vägar, låt gå för lite snö vid sidan om, men så är det också på sidorna vid Norska vägar, metervis!!

Det som är roligaste med det här, är att även skåningarna får sin beskörda del, så de inte kan åka o fresta oss andra! :lol
 
jag kommer ihåg att exakt för åtta år sen så hade vi en sån här vinter i gbg ,,
då va det kallt dom andra vintrarna har du varit mer regn å så
 
sporTlovEr skrev:
Det som är roligaste med det här, är att även skåningarna får sin beskörda del, så de inte kan åka o fresta oss andra! :lol

Håll käften gosse :fatta! :hihi


Nädå, jag e inte alls sur, bara trött på vintern. E född i Gävle & vet hur en vinter kan vara, e inte ofta vi har snö här nere.
Själv hoppas jag på att vägarna är körbara i mitten/slutet på April
för då e min hoj klar (hoppas jag) :yoparty :squid
 
Håller med nu är det f-n inte skoj längre.

Minst +5 grader och spö regn i några dagar borde ta hand om det bra och sen ut med vårbilarna och borsta vägen bara.
 
jag läste på aftonbladets hemsida att det ska snöa i göteborg nästa vecka startar från med måndag än e det inte över
 
Nyheter
KTM säkrar investerare och gasar vidare

KTM har meddelat en viktig ...

Motorcykelbranschen presenterar ”Safe Ride to the Future 3.0”

Genom att bygga vidare på f...

Bara en månad kvar till Gotland Ring Bike Week!

Nu är det bara en månad til...

En månad kvar till Gotland Ring Bike Week!

Nu börjar det dra ihop sig ...

Vinnn en CTEK CT5 Powersport!

Svara på några enkla frågor...

Försvarsmakten väljer Yamaha XT250 som ny ordonnansmc

Yamaha Motor har vunnit en ...

Vinnarhjälmen utlämnad

Robin Axelsson lämnar över ...

Yamaha XT250 ny ordonnansmotorcykel för Försvarsmakten

Yamaha Motor Europa NV fil ...

Distinguished Gentleman’s Ride -25

Under söndagen den 18 maj d...

Dags att boka in Gotland Ring!

Upplev magiska Gotland Ring...

Back
Top