Vår Linköping-Öland-trip, en liten touringrapport med foton

RuffRyder

RIP Nino aka Lion
Gick med
6 Mar 2003
Ort
Lund/Linköping
Hoj
Hade: CBR 600 RR-04, CBR 600F -97, GSX 400E -84
Vad: Ölandstrip 2004

Vem: Camion (Fireblade), JoUh (ZX-6R), RuffRyder (CBR 600F), Zormin (Thundercat).

När: Ons 14:e juli - Fre 16:e juli 2004.

Då ska vi försöka lämna vårt bidrag till Sporthoj.com med vår egen touringberättelse.


Onsdagen (blått på kartan)
--------
Vi lämnade Linköping på vid 11-tiden. Packningen duktigt ditsurrad med Biltemas spännband ser ni på (bild 1).
Vissa såg mer nöjda ut än andra, orsak okänd. (Hål i tanken JoUh??)
Färden gick i maklig takt på väg 34 via Kisa, Vimmerby, Hultsfred, Högsby (där vi stannade för lunch) sen vidare förbi Mönsterås och upp på E20 till Kalmar.
Inget noterbart hände så långt. Möjligen T4:an som fick herr Zormin att ilskna till lite grann och den avhängdes illa kvickt.
Upp på Ölandsbron sen vidare mot Borgholm. På Öland försökte en gubbjävel i silverAudi preja RuffRyder som fick hålla ut långt åt höger. Men han är på vår lista för bilar med däck som ska skäras upp iaf.
Annars var de flesta förvånansvärt hjälpsamma och makade snällt på sig åt höger när dem såg (läs: hörde) oss komma :)
Framme i Rälla (ca 10km söder om Borgholm) parkerade vi hojarna och lastade ur (bild 4).
En något äldre alkis(?) var snabb med att komma fram och berömma det välbrummande sällskapet. Han hade minsann också kört i sina dagar.
När vi sedan var i full gång med att spreja kedjorna tyckte han att vi skulle använda "kedjesprejklister", som bara var att gå in och fråga i en bensinmack efter.
Enligt honom blev det fina streck när man drog. Hmm, han menade väl iaf.

Avlastade hojar, incheckade i det mellersta rummet i stugan och nöjda med sig själva för att ha kommit så långt. Borgholm och ta en fika? undrade någon.
10 minuter senare styrde vi in mot Borgholm, den supersnitsiga fickparkeringen ser ni på (bild 5 & 6). Väl i Borgholm försökte JoUh hitta sig en nyckelring
värd namnet. Bästa bidraget var en mini-Långe Jan, men JoUh vägrade och insisterade att den påminnde för mkt om en dildo.
Nästa uppdrag var att finna ett fik med kulglass. En lokal glassfabrik med en mysig servering på gården var snart funnen. Väl där gick diskussionerna
varma huruvida det var 3 eller 4 regndroppar som föll från den gråspruckna himlen...
Lite oväsen hördes långt bort och trappades sakta upp. Knuttar som vi var kisade vi upp mot himlen. En polishelikopter var oss på spåren?!
Eventuellt kan det ha varit en tv-kamera som försökta få en fin vy för filmandet av kronprinsessans födelsedagsfirande, men vem vet...
Efter det vi åkte vi till Solliden för att gratta Victoria på födelsedan och försöka sätta in en stöt på Madde. Vi var alldeles för sena tydligen.
Entrén igenbommad och ingen tårta över till oss. :(
Istället gjorde Camion sitt första knäskrap och RuffRyder sin första wheelie i Sollidens park :) (bild 7 & 8)
RuffRyder och Zormin jagar väderkvarn på bild 9.
På kvällen svullades det rejält. SCAN's varma korvar(Chorizo, Salsica o de där) och flintastek blev det. (bild 10).
Sängarnas rop blev för lockande efter maten och den korta promenaden efteråt. Det behövdes ju krafter för de kommande dagars körning.


Torsdagen (lila på kartan)
---------
Det regnade på morgonen så vi tog lite extra sovmorgon. Planen var att åka mot Böda Sand som vi hört ska vara en riktigt sjysst strand. Stackars Zormin
tyckte vi skulle ta med badbyxor och bada men blev snabbt nedröstad av de andra kycklingarna som tyckte det var väl kallt (och mulet) när vi lämnade Rälla.
Ca 7 mil upp till Böda Sand av verkades. Ölandsvägen mest är rak och trist kunde vi konstatera, så vi livade upp med några vansinnesomkörningar.
Framme i Böda kände vi oss lite... överklädda. Tom lilla flickan i rosa baddräkt ville slänga sina tofflor på oss för vår dumhet. (bild 11 & 12) och ångrade bittert att vi inte hade med oss badkläderna (Alla utom Zormin hävdade att det är nog ändå svinkallt i vattnet, men men)
så istället blev det glass vid stranden (bild 13 & 14). Aja, ingen idé att sitta där och svettas i skinnpajerna?

Snabbt ner mot Kalmar och parkera i centrum där (bild 15). Trevlig och fin stad faktiskt. Vi stannade upp och frågade två trevliga tjejer om de kunde rekommendera en bra restaurang.
Ernestos inte så dyrt och har bra mat tyckte de. Ernestos Salonger fick det bli där en stor pizza kostade dryga 80 kr och inte var större än en normalstor mattallrik.
Billigt eller inte kan diskuteras. Servicen var iaf riktigt riktigt kass och servitrisen verkar inte ha fått nåt skjuts på flera månader.(bild 16). Gentlemän som vi är postar vi inte bilden som vi tog i smyg på henne.
Halvt mätta och belåtna fortsatte vi innåt småland via Nybro, Emmaboda sen letade vår navigatör Zormin upp några riktigt roliga, krokiga, smala skogsvägar på vägen tillbaka mot Kalmar.
Stackars skrivbordspoliser måste ju få lite roliga foton att titta på. Accelererade, ställde oss upp och vinkade till fartkmerorna. Inga elaka långfingrar här inte.

Grillning igen på kvällen (favorit i repris, bild 17 & 18). Dock fick vi tyvärr för oss att grillat är godast, så vi inhandlade hamburgare ikväll också.
Inte lika gott, men vi misstänker Camions alla plaster som han slängde på kolen. Han orkade inte gå de 3 stegen till papperskorgen utan slängde allt på grillen.
Den obligatoriska promenaden därefter bar mot havet via lite skogsstigar. Mörkt och mysigt, vi hittade ett hus (som Gud glömde) ingen av oss skulle sätta foten i...


Fredagen (gult på kartan)
--------
Eftersom vissa hade en Tysklandsresa framför sig samma dag så var vi tvungna att komma iväg någorlunda tidigt.
Ordentlig frukost innan hemfärd (bild 19), tankade, mentalt förberedda och marschfärdiga (bild 20).
Sen körde vi i samlad trupp 18 mil på raken (E20, vi hade lite bråttom hem) och tog en paus för att tanka och fika utanför Västervik (bild 21).

Sedan sadlade vi upp och raceade via Söderköping (där JoUh avvek mot Norrköping) och hemmåt Linköping. Framme välbehållna vid 15-tiden.


Sammanfattningsvis en trevlig liten touring-trip, den första för de flesta av oss och fler lär det bli. Inga incidenter och vi hade kul.
Totalt körde vi kanske 90 mil.

Nästa år: Spanien!

Text, foton och karta: RuffRyder, JoUh och Zormin.
---
edit: stavfel
 

Bifogat

  • PICT01.jpg
    PICT01.jpg
    89.6 KB · Visningar: 111
  • PICT02.jpg
    PICT02.jpg
    83.2 KB · Visningar: 82
  • PICT03.jpg
    PICT03.jpg
    75.8 KB · Visningar: 84
  • PICT04.jpg
    PICT04.jpg
    92.3 KB · Visningar: 78
  • PICT05.jpg
    PICT05.jpg
    76.6 KB · Visningar: 82
  • PICT06.jpg
    PICT06.jpg
    87 KB · Visningar: 75
Last edited:
mera bilder....
 

Bifogat

  • PICT07.jpg
    PICT07.jpg
    85.2 KB · Visningar: 56
  • PICT08.jpg
    PICT08.jpg
    75.6 KB · Visningar: 68
  • PICT09.jpg
    PICT09.jpg
    64.7 KB · Visningar: 57
  • PICT10.jpg
    PICT10.jpg
    80.9 KB · Visningar: 61
  • PICT11.jpg
    PICT11.jpg
    72.5 KB · Visningar: 76
  • PICT12.jpg
    PICT12.jpg
    73.7 KB · Visningar: 87
lite fler bilder...
 

Bifogat

  • PICT13.jpg
    PICT13.jpg
    65.6 KB · Visningar: 58
  • PICT14.jpg
    PICT14.jpg
    71.1 KB · Visningar: 56
  • PICT15.jpg
    PICT15.jpg
    78.4 KB · Visningar: 91
  • PICT16.jpg
    PICT16.jpg
    99 KB · Visningar: 70
  • PICT17.jpg
    PICT17.jpg
    94.9 KB · Visningar: 53
  • PICT18.jpg
    PICT18.jpg
    83.5 KB · Visningar: 55
Sista korten.
 

Bifogat

  • PICT19.jpg
    PICT19.jpg
    94.6 KB · Visningar: 54
  • PICT20.jpg
    PICT20.jpg
    82.4 KB · Visningar: 63
  • PICT21.jpg
    PICT21.jpg
    84.6 KB · Visningar: 63
  • öland140.jpg
    öland140.jpg
    138.3 KB · Visningar: 80
Nyheter
Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Back
Top