Växellådsoljud

Andyman_se

wicked
Gick med
9 Mar 2003
Ort
Uddevalla
Hoj
z750 orange
Jag har en Suzuki Freewind som låter lite konstigt från växellådan. Den låter endast konstigt vid accelleration på 3:an. Det låter som det skaver/viner på något sätt. Nån som vet vad detta kav vara?
 
var på bike idag och fick problemet identifierat. Det är antagligen drevet på 3:an i växellådan eller nållagret som är kass. Han sa att det lät inte så farligt men blir det värre så bör det åtgärdas. Tydligen så måste motorn klyvas för detta. Jag antar att det inte är att tänka på att göra själv om man aldrig har klyvit en mc motor förr? Hos bike kunde det gå lös på en 10.000,- i arbete. Vore ju skönt att komma undan billigare. Nån som har råd att ge?
 
jag kommer allvarligt överväga att leja bort det privat i vinter. Hoppas bara man hittar nån som vet vad han gör... nåt annat man bör göra medans motorn ändå är isär? annan kam kanske? är väl samma motor som i DR så det borde ju finnas grejer till den
 
*/ ?>
Nyheter
MC-mässan startar idag

Med start idag, den 23 janu...

Fullt drag på mc-mässan i Jönköping!

Bikes monter full till bred...

Nya Indian Chief Vintage

I kölvattnet av att ha spar...

MotoGP 2026: kalender och förare

MotoGP-kalendern och förarn...

Benavides till dramatisk Dakar-seger

Luciano Benavides, som gick...

Gotland Ring Bike Week 2026 – rabatt på färjan klar!

Alldeles nyss fick vi klart...

Michelin lanserar Anakee Adventure 2 – nytt adventuredäck med fokus på väg, men redo för grus!

Michelin breddar sitt adven...

Svensk auktion med tävlingshojar

Det svenska företaget Antiq...

Officiella: Harley-Davidsons 2026-nyheter

Efter att Cruiser-programme...

WP kliver in i bromsvärlden – lanserar helt nya bromssystem

WP har länge varit synonymt...

Back
Top