Växellådsfuckup!

Svalans

ratbiker
Gick med
12 May 2010
Ort
Mitt i skåne.
Hoj
ZX9-R och Scrambler 1200XC
Kan nån mekkunnig ge mig ett tips?
Jag har problem att växla ner till tvåan och ettan på min Kawa ZX9R. När jag startar går det hur bra som helst men när jag accelererat upp genom växlarna och sedan ska växla ner kommer jag bara till trean.Tvåan och ettan är "tröga" och jag måste stanna helt för att lirka i dem med handen på pedalen.
Det är en 02a som jag köpt begagnad hos handlare. Bara gått 2300 mil och den har börjat krångla typ tio dagar efter garantin gick ut.:gnissla
 
Du blippar med gasen när du ska till och växla ned? Kan du växla ned utan koppling om du blippar rullen? Driver kopplingen trots att du kopplar ur?
 
Alltså man tar sig för pannan..:rodnar
Tack för era svar, ibland är det enklare än man tror. Kolla länkaget skrev ThomasS. Kan jag väl tänkte jag, men jag kan inte tänka mig att det känns så..
Skruvar av hela fotpinnsstället med växellänkaget. Växelpedalen sitter fast! Aluminium glider mot aluminium och det har skurit i ytorna. Glatt överraskad, och lite skamsen..
Polerat och smörjt. Funkar perfa!:tummenupp
Tack för engagemang bägge två.
 
Nyheter
Honda CB 1000 GT bjuder på sportig komfort

Det är ingen lätt uppgift H...

KTM: ”Det är helt klart vägen framåt.”

Rajiv Bajaj, 58, VD för den...

Framtidens hjälmar är här!

Bland finesserna finns ljus...

Öhlins, som under många år ...

Bridgestone lanserar nytt sportdäck

Bridgestone har presenterat...

Ny Suzuki-importör

Suzuki SV-7 GX var en av Su...

Suzuki byter importör!

Suzuki SV-7 GX var en av Su...

MotoGP-säsongen avslutas i stor stil

Den traditionella finalbild...

Återkallelse av KTM 125, 250, 390 och 990 DUKE-modeller från årsmodell 2024

Är din KTM bland dem som sk...

Nordic Sport & Event sammanfattar 2025 års GGN

Pressrelease; Visby, 2025-1...

Back
Top