Västermalms trafikskola?

Jocce81

Ny medlem
Gick med
28 May 2008
Ort
Solna
Hoj
Hornet 900 -03
Tänkte egentligen köra på Jarla trafiksksola, då jag fått dem rekomenderade av många!

Tyvärr hade de inte några (eller bara ett fåtal) tider under min semester, så blev att jag bokade en massa tider på Västermams Körskola (de kör också med utgångspunkt från Bromma med MC)!

Tänkte höra om nån hört nått bra eller dåligt om dem?


/Jocce
 
Jag körde med Västermalms (i maj) och är hyfsat nöjd. Utan att ha några erfarenheter från andra trafikskolor har jag några generella kommentarer rörande saker som jag uppfattade som onödigt keffiga:

Utrustningen man lånar (allt från hojar till skydd) är seriööööst gamla. De CB:ar man tuffar omkring på känns och ser trötta ut. Nya BMW e tydligen på g in. Hjälmarna e sjukt slitna, saknar ventilaionsdetaljer och lär därför också vara sinnessjukt mättade med svett från nervösa aspiranter (egna handskar och hjälm rekommenderas normalt men på denna skola är det ett måste). Brallor och jackor saknar detaljer men "funkar". Några av skorna är nya och där brukade jag ha flyt.

Jag körde mest med Christian och jag gillade att köra med honom - skön snubbe. Dock fanns lektioner då jag gärna hade sett honom titta mer på min performance än snacka mobil.

Facit i handen - Christian lärde mig det jag behövde kunna på ett bra sätt. Jag kände inte att dom försökte mjölka lektioner av mig... vilket troligtvis är ett bra betyg i sig :) Har ju trots allt lappen i pluskan nu :)

Tillägg till ovan - såg ju ofta Jarla-elever/lärare på samma banor och mitt intryck var konstant att grejjerna (kunde ju bara utvärdera det visuella i utrustning och hoj) var snäppet fräschare... men de nya BMW och en snabb tripp till Biltema kan ju ha uppat V-malms ett gäng steg :)
 
Last edited:
*/ ?>
Nyheter
Verksamheten säkrad på Gotland Ring!

Det har varit många turer k...

Ducati Superleggera V4 Centenario – kolfiberdrömmen

Med anledning av Ducatis 10...

Yamaha Ténéré 700 World Raid provkörd och klar!

Just nu återhämtar vi oss p...

Provkörning pågår, Ténéré 700 World Raid!

Just nu är vi mitt i provkö...

Världslansering, Yamaha Ténéré 700 World Raid!

Just nu är Bike på plats på...

Scenic – navigering för dig som prioriterar vägen framför destinationen

Screenshot I samband med...

CTEK visar upp ny laddare och ”booster”

CTEK NXT 5 Nu börjar sol...

Vi provkör nya H-D-modeller

Allt om MC åkte till Malaga...

IDM tar klivet upp – EURO MOTO lanseras

EURO MOTO ersätter inte IDM...

Galfer skärper greppet om racing

Pressrelease från Galfer: ...

Back
Top