Värmeproblem

Honda xx

Ny medlem
Gick med
24 Dec 2004
Ort
Åtvidaberg
Hoj
Honda CBR 1100 xx
Har en gammal Honda Superblackbird -99 (insprut) med monterad turbo, många delar från mcxpress
Den vill gå varm för mig.
Även om jag kört försiktigt.. och vetten tempen är bra så kan den koka när jag stannar. Varför? någon som har någon bra idé???
 
Inget man egentligen kan göra något speciellt åt annat än att köra väldigt fett på tomgång och lågvarv och hyffsat högtänt. Det är de tjocka krökarna som leder tebax värme till topplocket.
 
testa med att vira värmebandas (stavning) runt grenröret + att du kopplar om elfläkten så du kan starta den manuellt en stund förre innan du börjar kör inne i stan. de har funkat kanon på pappas hoj iallfall :tummenupp
 
Utöka vattenvolymen i systemet , oljekylaren är det inga fel på original.
Montera vattenmantel på oljan och flytta oljefiltret.
 
Har virat bandage runt gren rör och utblåset startar fläckten manuellt oxå, men kylar vattnet är kallt tills jag stannar och slår av motorn då kokar det..
 
det kan nog var som brink säger att värme leds tillbaka med grenröret.
det borde ju förvärras av att ha röret lindat av värmeisolering eftersom det då inte kyls av fartvinden, slit bort skiten o testa.
 
Jag skulle nog checka termostaten

Eventuellt kan du ha läckage i topp packningen , då trycker man in gaser i vattenmanteln och då kokar det vid avslag

Brukar dock förvärras snabbt om man kör riktigt hårt

Har dock haft kundhojar som kört riktigt länge i detta stadie, men efter en riktig stekarrunda så har man svart på vitt att packningen givit upp


Linda INTE grenrören med bandage, Mycke dumt då man höjer tempen rejält i
grenrörs materialet med urkolning och sprickbildning som påföljd
 
bytt termostat utan verkan.. hur märker man om topplockspackningen läcker?
Har en 2 millemeters alu packning och en delad orginal packning på vardera sida

kört stenhårt oftast problemet blir varken bättre eller sämre om man kör lungt, märker inget värmeproblem vill hårdkörning , bara när jag kör sakta i stan eller just när jag stannar

kör max ryck 1,0 276 på hjulet är jag bromsade hojenvisade det sig inga värme problem
 
Last edited:
Jag har haft samma problen med att värmen kommer efter! Min topp packning (har dubbla)var trasig och då fick jag gaser i kylsystemet. Jag märkte det på oljan då den var lite ljusare i färgen. Fick in lite vatten i oljan så det blev kondens!!

Diskuteras just nu här på sporthoj:

http://www.sporthoj.com/forum/showth...5907:confused:
 
Last edited:
Det lär ska finnas utrustning for att kolla förekomsten av avgaser i kylvattnet
Har skälv aldrig provat , men kolla med nå större bilverkastad om dom har sådant
 
Det lär ska finnas utrustning for att kolla förekomsten av avgaser i kylvattnet
Har skälv aldrig provat , men kolla med nå större bilverkastad om dom har sådant
Det är nog PH-test du tänker på tror jag.Om det förekommer koldioxid i kylvattnet ger det en viss färg på teststickan.
 
Fått rätsida på problemet?

Nyfiken fråga, men det är inte så att det är inkopplat nån vattenkylning till turbon? Punktkokning i lagerhus är inte ovanligt. Speciellt i system med låga flöden (läs, hojmotor med sina små vattenpumpar..)

Vad blir skillnaden för materialet i rören om man lindar med bandage eller keramcoatar som man gör på ex. rallyfordon med snurrbo? (iofs lindas många rör med bandage inom racing men...) Det där med urkolning eller sprickbildning var intressant.
 
Det lär ska finnas utrustning for att kolla förekomsten av avgaser i kylvattnet
Har skälv aldrig provat , men kolla med nå större bilverkastad om dom har sådant

Det går fint att göra med en konventionell avgasmätare. Förekomst av HCx skvallrar om läckage

Koldioxid däremot ska man inte förlita sig på, det förekommer fritt i luften..
 
Last edited:
*/ ?>
Nyheter
Gotland Ring Bike Week 2026, spara pengar med early bird erbjudande!

Packa hojen, damma av hjälm...

Ny Retro Ducati till 100-årsjubileumet?

Rykten om nya klassiska Duc...

Ny Retro Ducati till 100-årsjubileumet?

Rykten om nya klassiska Duc...

Äntligen!

Om du, som jag, ständigt åk...

Missa inte förköpstävlingen

Jul närmar sig och även om ...

Sista chansen!

Nu är vi inne på sluttampen...

Piaggio-gruppen tar över importen av Piaggio, Aprilia, Moto Guzzi och Vespa

Det händer en hel del när d...

Katalogen börjar ta form!

Stora Motorcykelkatalogen 2...

KTM och Husqvarna återkallelser

Pressreleaser från KTM och ...

Provkörning pågår: KTM 1390 Super Adventure S EVO

Vulkanen Teide vakar över o...

Back
Top