Värmebeständig färg inomhus?!

juha01

Gudomlig sporthojare
Gick med
23 Mar 2003
Ort
Göteborg
Hoj
Africa Twin
Ska installera ett vedeldat bastuaggregat och har fått direktiv från sotaren för att detta ska bli godkänt. Ett av kraven är att det ska vara en brandskyddsvägg bakom aggregatet som ska bestå av en cementbaserad skiva modell minerit.

Problemet är att jag vill måla skivan utan att bli förgiftad eller att färgen kommer att krulla sig.

Ingen färghandlare hittills har löst problemet. Kan sh lösa det på mindre än 24 h!?
 
Om jag förstått det hela rätt så är det väggen som ska vara brandsäkrad. Färgen du målar väggen med har mindre betydelse.
 
Jo, det är jag helt med på. Frågan är bara vilken färg som tål klimatet? Rent tekniskt behöver färgen bara vara kosmetisk. Skivan i sig kommer inte ta skada av ev fukt el dyl, men färgen i sig kan ju börja lukta apa och ge ifrån sig en massa gaser när den hettas upp. Färgen får heller inte börja krulla upp sig av värmen.

Egentligen skulle jag kunna tänka mig att använda "spissvärta" till skivorna, men eftersom det är 4 m2 som ska målas så kan jag tänka mig att det lätt blir flammigt.
 
Avgasfärg som pallar 650 härdar ju vid en 150 o avger lösningsmedlena , motorfärg pallar väl en 200 och brukar härdas vid 150 också borde ju funka.

Du kan ju värma upp skivorna innan me värmepistol fett innan du drar in dom i bastun för att bli av med
det mesta av lösningsmedlet - sen köra bastun torrt ett tag med skivorna
 
Last edited:
Jag har målat bakom/bredvid kamin med vanlig latexfärg och den har varken krullat eller missfärgats. Väggskivan blir så pass varm att man inte kan ta på den.
 
annars finns ugnssvärta på typ k-rauta, vissa bruka måla grenrör med detta.. el måla man gnussar in det,
funka fint på min vedeldade spisplatta i köket, höll väl ca halvåret men då ställer vi mycket kastruller och annat där, så länge de inte är nå mekansik nötning håller de nog tokbra.
 
Vår Cronspisen är målad med vanlig färg .Och sen har vi en vedeldad köksspis som ligger i en murad bänk som med är målad i vanlig väggfärg
 
Vanliga väggfärger för inomhus klarar ca. 80-90 grader. Jag föreslår en våtrumsfärg om temperaturen ligger däromkring. En Silikatfärg klara ca. 110 grader, men där å andra sidan helmat och vill gärna suga åt sig fukt, så den är inte lika lämplig i bastu
 
Nyheter
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp

I motorvärlden finns det ha...

Inga mirakelbatterier ändå?

Rabalder kring Verge: Har s...

Custom Bike Show på lördag!

På Sveriges nationaldag, nu...

Bilder från DGR 2026

Den 17 maj kördes The Disti...

ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige

PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,...

Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!

Det är med glädje vi pratar...

Back
Top