Världens bästa gitarrist?

  • Thread starter Thread starter mb
  • Start date Start date
Visst om man ska säga att den som är bäst är den som spelar snabbast så kan man ju nämna namn som Wylde, Vai eller Malmsteen.

Men enligt mig handlar det mer om känsla! Så här är min kandidat.


John Frusciante från RHCP
 
exiteme skrev:
Maken har spelat i Nasty Idols, Bai Bang, Majestic, Sad wings, Reptillian, Gin ´n it och Espinoza.

(Ingen musik för mig som är gammal synthare... :rolleyes: )
Coolt, en riktig höjdare alltså :)

Inga band som jag lyssnat på själv, men jag känner väl igen ett par av namnen.
 
Brutus skrev:
Svårt det där...Eric Johnson eller Steve Morse känns det som just nu...får bli Steve Morse.

Hade helst sagt Alex Lifeson av principskäl, men det håller nog inte.
Steve Morse blev ju framröstad till världens bästa gitarrist 5 år i rad på 80-talet av tidningen "Guitar Player", så valet är inte helt taget ur luften. Tycker att han har hittat sig till rätta i Deep Purple nu mot slutet. Återinspelningen av symfoniplattan var riktigt skön :)
 
berggren_martin skrev:
Steve Morse blev ju framröstad till världens bästa gitarrist 5 år i rad på 80-talet av tidningen "Guitar Player", så valet är inte helt taget ur luften. Tycker att han har hittat sig till rätta i Deep Purple nu mot slutet. Återinspelningen av symfoniplattan var riktigt skön :)

Där ser man...aldrig varit så pass inne i det så jag läst guitar player, men hans jobb med tex: Dixie Dregs, Kansas och Deep Purple är ju lite riktigt bra..även Steve Morse Band lyckas med en hel del kul grejer.
 
hållundan skrev:
Min röst hamnar dock på Slash. Det är en skön kille som kan lira gura den där...

Får nog hålla med, hans stil är oslagbar. Finns ingen annan i världen som kan se så grym ut med en Gibson Les Paul Goldtop :yoparty

Titta bara på November Rain videon när han står i öknen och dom kör värsta helikopter åkningarna runt honom.


Lite annat än en fet överlägsen Yngwie Malmsteen det.
 
om jag får välja så är det utan tvivel randy rohads, var inte många med sån klass på den tiden, dog dock när han var 25 år.. men vilken kille! :bow

sen finns det ju en uppsjö av grymma lirare i värden.. är nog ganska svårt att utse någon som är bäst, Men det är klar alla har ju favoriter :banana
 
Att utse världens bästa gitarrist är omöjligt. Det beror helt och hållet på vad man värderar högst av en gitarrists egenskaper. Därför tänker jag inte försöka, orkar jag så kanske jag återkommer med några favoriter senare idag...
 
Finns väl egentligen bara en som håller måttet..priset för mest inovativa spelsätt går till
j mascis=dinosaur jr

Hendrix var också ganska bra,clapton kan också spela.

hatar hårdrocks al'a>spela så snabbt så ingen hör>bara hammer on.
 
Jag var på G3 (Malmsteen/Vai/Satriani) för några månader sen och Satriani lirade så håret reste sig på armarna. FY FAN VAD BRA OCH TEKNISKT SKICKLIG DEN MANNEN ÄR! Han kunde dessutom variera sig något vilket inte Yngwie verkar fixa.

Att man sen lessnar på över 3 timmar gitarrsolon är en annan historia... det kanske var sång på 5-6 låtar totalt om jag kommer ihåg rätt.
 
SLASH

Alla mina kompisar som gillade G n´R var helsålda på Axl. Jag dyrkade Slash för han spelar gitarr såå jävla skönt!
 
Steve Vai är bäst. Han spelar vad han vill, alla andra spelar det de kan. Så var det med den saken. :yoparty
 
Originalitet och musikalitet är vad som skiljer de största
från dussingubbarna och då är det legender som Hendrix,
Jeff Beck, Clapton och Angus som gäller.

Sen finns det olika musikstilar och olika roller för gitarren
så det är omöjligt att säga en gubbe....
lyssna t.ex på Drowned med Pete Townshend från
"Secret Policeman's Ball" - otroligt bra!
 
Ka11e skrev:
En kille som spelar skjortan av Vai och Malmsteen är Rob Rock (inte att blandas ihop med pruducenten för st anger). Kolla mer på http://www.robrock.com

Nu är det ju så att Bob Rock producerat liite mer än St Anger....

Vill förövrigt lägga en röst på Dimebag Darrel, kanske inte den mest tekniska guitarristen, men de svänger bra! :yoparty
 
Nyheter
Öppet hus på Rapido MCK Stockholm

Lördag den 17 maj bjuds det...

Yamaha TRACER 7 & TRACER 7 GT 2025

Yamahas TRACER 7 och TRACER...

Nya Yamaha Tracer 7 och Tracer 7 GT

Yamaha har presenterat 2025...

Full fart på Bike Trollhättan-dagarna

Just nu har portarna öppnat...

MV Agusta inför fem års garanti

MV Agusta tar ett nytt steg...

MV Agusta förlänger garantin till fem år

Italienska motorcykeltillve...

Bilprovningen: Motorcyklar överlag i gott skick

Foto: Bilprovningen Nu ä...

Färre döda i vägtrafiken

Foto: Jacob Sjöman, Transpo...

Idag inleds nationella potthålsveckan

I år äger Nationella Potthå...

Nationella Potthålsveckan 1-7 maj

Det är återigen dags för Na...

Back
Top