Värdering fin originalare mot välanvänd

He rik

----:)----
Gick med
8 Aug 2006
Ort
Karlstad
Hoj
rd 500-84 R6-08 DR350-95
Hej.
Tänkte kolla vad den allmänna uppfattningen är angående pris på antingen en fin originalsportis av senare snitt mot en crashkåpförsedd lätt tilltufsad hoj.

Alla övriga förutsättningar likvärdiga såsom mil,mekanisk kondition,garantier,modell,reggad och ålder.
Mao. den ena vet man har varit ikull medans den andra ser olagd ut.

För skojs skull kan vi ta en R6-08 eller likvärdig hoj.

Henrik
 
Det är klart att en hoj som inte har vart i backen är värd mer om alla andra förutsättningar är lika.:va
 
Här på SH är en tävlad skabbig trippelvoltad hoj ALLTID minst dubbelt så mycket värd som en gatkörd söndagskörd orginalare.

Mest på grund av att maskinen enligt uppgift ska ha fått några extra oljebyten. Och sen så tar ju race-folket så väl hand om hojarna:rolleyes:

Alla vet ju att söndagsåkarna servar sporadiskt.


FAST i den riktiga världen där ute där hojar faktiskt byter ägare, och på tex blocket, så är det givetvis tvärtom.
 
Jag hade en sådan hoj av typ 2. Jag la mig 10Kkr under motsvarande finhoj.

Va inga problem att få den såld, R1 04 i mitt fall. Iofs räknas den kanske inte längre som "av senare snitt".

Pelagon
 
Jo,nog är jag införstådd med att priset på originalhojen är högre,just den biten behöver kanske inte diskuteras.

Frågan är hur mycket man kan räkna med att det skiljer om originalkåpor saknas och det finns lite skavsår på sving och styrändar osv. men mekaniskt helt felfri mot den(till synes)olagda hojen.

Henrik

Jag hade en sådan hoj av typ 2. Jag la mig 10Kkr under motsvarande finhoj.

Va inga problem att få den såld, R1 04 i mitt fall. Iofs räknas den kanske inte längre som "av senare snitt".

Pelagon

Ok,en indikation iaf,förmodar större skillnad ju nyare hoj.
 
Last edited:
*/ ?>
Nyheter
KTM firar 100 år av 6DAYS

KTM firar 100 år av 6DAYS® ...

Snabbladdad ny 94-hästars elhoj

BBM Hiro – ett helt nyutvec...

KTM bryter med Kiska – så påverkas framtidens design

Efter flera decennier tills...

Ducati Formula 73 – retro och racing i perfekt harmoni

Retro möter racing – Ducati...

Voge DS 800 X Rally – Ny offroadhoj till 2026

Voge DS 800 X Rally är en n...

Harley-Davidson laddar upp med massor av kubik

Harley-Davidson fortsätter ...

KTM 790 Duke – ny generation på gång till 2027?

KTM:s mellanklassraket får ...

Nytt från Halvarssons: Mora V2

Halvarssons nya Mora V2 är ...

Upprop mot hojförbudet på Nürburgring Nordschleife

Efter att motorcyklar förbj...

Upprop mot hojförbudet på Nürburgring Nordschleife

Efter att motorcyklar förbj...

Back
Top