Vägtrafikregistret och försäkringsbolag

Dr. H

Sporthojsnörd
Gick med
5 Aug 2008
Ort
Västerås
Hoj
GSXR 1000 K8
Kom själv, av en slump, till insikten att mitt nuvarande försäkringsbolag haft fel uppgifter om när jag tog mitt körkort.


Enligt dem tog jag körkortet 2003 när jag defacto haft det sen 2000.
Jag har kontaktat försäkringsbolaget och håller på och reder ut detta, men tänkte skriva en tråd ifall nån annan skulle råka ut för detta, kan vara värt att kolla upp vilka uppgifter de har om en.

Handlar ju i slutändan att man betalar för mycket på en redan för dyr försäkring, så kolla upp!
 
Det ska inte spela roll såvida man inte fått ta om kortet, men ja.

På mitt körkort står det dock rätt datum, likaså har transportstyrelsen rätt datum, bara det att försäkringsbolaget slarvat när de kontrollerat mina uppgifter.
 
Det är inte så att du tog B 2000 och A 2003? Jag brukar dubbelkolla vilket år de räknar från då de ibland använt årtalet då jag tog mitt A och B istället för att räkna från mitt första körkort, A1. Brukar räcka med ett påpekande så ändrar de.
 
Försäkringsbolagen köper automatiskt upp ditt senaste körkortsdatum från VTR vilket innebär att det datum man får tillbaks sitt indragna körkort sätts som standard. Detta är den vanligaste orsaken till att körkortsdatum inte stämmer, men det går såklart att rätta till manuellt. Ibland kan det också vara så att bolagets system blandar ihop behörigheterna (i synnerhet AM/A), och i de fallen bör du få en kreditering retroaktivt, antingen från försäkringens startdatum eller från senaste förfallodagen om de är kinkiga. Det är ju trots allt ditt ansvar att kontrollera så uppgifterna i försäkringsbrevet stämmer.

Hoppas det löser sig för dig :)
 
Jag tog kortet för A och B samma dag tillochmed, så det som strulat är att de kollat slarvigt. Har dock fått intyg från Transportstyrelsen om detta och håller på och ordnar med FBt.

Står ingenstans i mina papper från FB om är/hur länge jag haft mitt körkort, därför jag inte kollat upp det eftersom jag inte ens visste det kunde strula på detta sätt.
 
En liten update; efter lite om och men och diskussioner slutade det med att de insåg sitt fel och det resulterade i 1000:- billigare försäkring för mig och min oj.

:tummenupp
 
Nyheter
Recension: Gilles MUE2 fotpinnsats

Om du vill förfina din hoj ...

Recension: Gilles MUE2 fotpinnsats

Om du vill förfina din hoj ...

Australiskt stjärnskott klart för GGN 2026

20-årige australiensaren Wi...

Alltid redo för regn

Håll dig torr på hojen – ny...

Bridgestone dominerade i Suzuka 8 Hours

Pressrelease från Bridgesto...

Publikrekord under World Ducati Week

Ducati slog publikrekord un...

Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Back
Top