Utbildning/Lönfråga

Jag kan ärligt säga att jag hade inte utbildat mig om det inte var någon löneskillnad jag har sökt utbildningen men kom inte in var 65 sökande på 35 platser.
Jag har på detta boende haft mer nytta av min fordonsutbildning då jag lagar det mesta som går sönder på huset.

Var det verkligen komvux och inte kommunens egna kunskapslyft? Där finns även USK på distans för vårdbiträden om din hemkommun inte har tillräckligt med egna platser. Det kräver dock att din kommun står för notan men då det är betydligt billigare än komvux i egen regi så brukar de vara väldigt villiga.
 
Det var en utbildning med validering vilket hade varit skönt då jag får räkna av en massa med mina 10år och den enda utbildningen jag har hört som går men jag ska forska om det finns nån annan.
 
Det var en utbildning med validering vilket hade varit skönt då jag får räkna av en massa med mina 10år och den enda utbildningen jag har hört som går men jag ska forska om det finns nån annan.

Validering och tillgodoräknande finns inom allt komvuxeri....

Malmö stad är en av de som erbjuder vårdprogrammet på komvux där du får tillgodoräkna dig tidigare erfarenhet.

OMVÅRDNADSPROGRAMMET – DISTANS Rönnens gymnasium, Malmö stad En utbildning för dig som har erfarenhet och vill arbeta inom vård och omsorg. Du arbetar med personlig omvårdnad, behandling och rehabilitering. Efter utbildningen kan du söka arbete som undersköterska, skötare, vårdare eller personlig assistent, beroende på vilken inriktning du väljer under din utbildning. Distansstudier innebär att du studerar hemma men deltar i vissa moment på skolan. Du kommunicerar med dina lärare via mail och det krävs därför god datorvana. Detta sätt att studera ger dig möjlighet att kombinera studier med arbete på hel- eller deltid. Varje termin söker du de kurser
du vill studera.
Utbildningstid: Utbildningsstart är beroende av vilka kurser du söker.
Sista ansökningsdag: 7 november 2008

Förkunskaper:
• Grundskolebehörighet.
• För dig med annat modersmål än svenska krävs
Svenska som andraspråk motsvarande avslutad
grundskola.
• Minst två års arbetslivserfarenhet inom vård och omsorg, inom de senaste fem åren. Anhörigvårdare räknas ej.
• Tillgång till dator med internetanslutning, samt datorvana

Kontaktperson: Studie-och yrkesvägledare Sofie
Persson, 040-34 19 61, sofie.a.persson@malmo.se
Ansök till utbildningen via www.malmo.se/komvuxansokan
eller skicka din ansökan till Rönnens
gymnasium, Rönnblomsgatan 6 A, 21216 Malmö.
Bifoga kopia av intyg/betyg som styrker din behörighet. Ange de kurser du önskar läsa. Läs mer om utbildningen och ingående kurser på:
Sidan 58 och www.malmo.se/ronnensgymnasium
 
Läs på distans om du har möjlighet.
Jag har precis läst klart till undersköterska på distans samtidigt som jag jobbar heltid. Hade träffar 1 till 2 gånger i månaden. Helt klart värt det. Tycker att utbildningen gav mig väldigt mycket. Har arbetat i 8 år i äldreomsorgen. Man kanske tror att man vet det mesta efter många år i yrket men det finns helt klart fler saker att lära.

På mitt arbete så kommer vi börja förhandla våra egna löner snart och då känns det bra att kunna visa upp bra betyg. Där får man dessutom chansen att visa vad man gör på arbetet utöver det som förväntas av en.
 
/.../fick någon utbildning och en högre lön så kom också nya och mer komplicerade arbetsuppgifter för den människan men här är det ingen som har högre kompetens eller svårare arbetsuppgifter. Får det vara så?

Ska jag kräva högre lön eller säga bort vissa arbetsuppgifter eller är det bara att bita ihop?

Får det vara så? Ja det får finnas löneskillnader på arbetsplatser. Som underutbildad kan man komma ikapp om man är duktig men självklart börjar du på minus jämfört med alla andra. Beroende på vad du får eller inte får göra gällande behörigheter/certifieringar/licenser i din yrkesgrupp kan det rent av vara omöjligt att få högre lön än de utbildade som har rätt att förskriva recept, installera el eller vad det nu kan handla om.

För att inte förirra in oss i en generell fråga om utbildning skall ge högre lön eller inte, och i så fall hur mycket tänkte jag fokusera på din fråga och din situation istället.

Anser du att du gör samma jobb som alla andra och dessutom gör det lika bra som de övriga skall du självklart be om ett lönesamtal med ansvarig chef.

Där kan du presentera dina argument och också få konkreta svar på vad de ansvariga framför som skäl till den existerande löneskillnaden. Det kan ju vara så att dom inte tycker att du är lika duktig som du tycker att du är, eller att dom inte vet om alla dom där bra sakerna du gör etc. etc.

Förbered dig på att de kan hänvisa till din avsaknad av formell utbildning och beväpna dig med ett bättre svar än "Det är bara för att jag inte kom in, det var så många som sökte" (i klartext, "jag har inte så bra betyg" eller i din chefs elakaste tolkning "jag är dummare än alla andra på arbetsplatsen som har lyckats komma in på utbildningen"). Observera att jag inte säger att du är dum eller liknande, men försök se hur motparten kan tolka situationen så att du kan presentera argument som håller ur deras perspektiv.

Peka ut det du gör som dina kollegor inte klarar av så får din chef någonting konkret att gå på. Nyckeln är att berätta om vad du är bra eller bäst på, inte att peka ut vad alla andra gör som du minsann också gör.

I värsta fall kan du alltid söka ett nytt jobb där dina kunskaper värdesätts högre än på din nuvarande arbetsplats. Gillar du verkligen det du gör vill jag liksom många andra rekommendera att du kämpar vidare för att komma in på utbildningen eftersom det mycket väl kan vara det formella hinder som ligger ivägen för dig att avancera på din arbetsplats.

Lycka till!
 
Last edited:
Jagvetjagvetjagvetjagvetjagvetjagvet!!!!!

Oavsett vad kan du jämföra med mig så känner du dig högavlönad!

Tre års högskoleutbildning och 20k/mån. Och värst av allt, så är jag snart klar med en specialistutbildning (ett år heltidsstudier) som ger ca 700:-/mån extra...

Valt själv, men kan tyckas liite snålt...:rofl i kombination med :pannkyss på mig själv.
 
Jagvetjagvetjagvetjagvetjagvetjagvet!!!!!

Oavsett vad kan du jämföra med mig så känner du dig högavlönad!

Tre års högskoleutbildning och 20k/mån. Och värst av allt, så är jag snart klar med en specialistutbildning (ett år heltidsstudier) som ger ca 700:-/mån extra...

Valt själv, men kan tyckas liite snålt...:rofl i kombination med :pannkyss på mig själv.

fakk...får man fråga vad du jobbar med för någonting?
 
Du är vårdbiträde som jobbar med laga punka på rullstolar och visar hur man byter nya modeller av blöjor men vill ha en undersköterskelön?

Är detta på riktigt eller någon slags ironi man missat?
 
Det är inte så ofta, men jag håller verkligen med! Men i den kommunala grå massan så delas man bara in i grupper, sen om nån är duktigare eller inte är sak samma. Varför kommer jag att tänka på kollektiv och femårsplaner?

Vetefan om jag håller med 100 där. En person med relevant utbildning klarar sannolikt av samma arbetsuppgifter bättre (vad är annars utbildningen bra för), dessutom har personen _troligtvis_ ambitioner att komma vidare i karriären.

Inom vissa sektorer KRÄVS det en utbildning för att komma vidare, tex undersköterska-sjuksköterska-läkare osv, dvs det går inte att jobba sig upp. Det tycker jag är en jävla tur.

Tänk dig om din pilot har jobbat sig upp från 2-årig fordonsteknisk... nej tack.

Personligen är jag av uppfattningen att relevant utbildning skall premieras, annars kommer det här landet på sikt att sluta som ett fattigt lowtechland.

Jagvetjagvetjagvetjagvetjagvetjagvet!!!!!

Oavsett vad kan du jämföra med mig så känner du dig högavlönad!

Tre års högskoleutbildning och 20k/mån. Och värst av allt, så är jag snart klar med en specialistutbildning (ett år heltidsstudier) som ger ca 700:-/mån extra...

Valt själv, men kan tyckas liite snålt...:rofl i kombination med :pannkyss på mig själv.

Well, det blir inte roligare än man gör det............
Skall tilläggas att jag själv drar jag in typ 0.-/månad nu :)
(men kul är det)
 
Last edited:
Ja jag är vårdbiträde men gör undersköterske jobb med att ge insulinsprutor och sätter katetrar och lika som alla utbildade undersköterskor här.

Menhjälp!

Jag skulle då inte delegera varken insulingivning eller kateterisering till ett vårdbiträde (utan utbildning!) sådär utan att tänka efter ett antal gånger innan. Det är inte rätt mot någon av parterna.

Vårdbiträdet saknar utbildning och har då inte den formella kompetensen som är lämplig för ovanstående medicinsktekniska uppgifter. Naturligtvis spelar andra faktorer än utbildning och kunskap in, men utbildning och kunskap är förutsättningar för att uppgiften ska delegeras.

VemFAN delegerar katetersättning till ett vårdbiträde?

/Anja, leg sjuksköterska
 
VemFAN delegerar katetersättning till ett vårdbiträde?

/Anja, leg sjuksköterska

Jag håller med dig där, det vete fan om det inte rent av är brottsligt?

När jag Pryade (i 9an) på lassarettet skulle en USK visa oss hur man tar sänkan (givetvis blev på något sätt jag försöksperson)

Men då kom någon på den fiffiga iden att låta ett av vårdbiträdena öva istället, eftersom det ändå inte var en stackars patient.
(hon var sjukt snygg så jag protesterade inte)

Hon stack fel, grävde runt en stund med nålen utan resultat så hon drog ut nålen igen, givetvis hade hon då stuckit genom blodådern.
När dom tillslut hade fått stopp på skvättandet provade hon i andra armen med liknande resultat, då tog USKan över.

Vi fick IAF lära oss att skura provtagningsrum, och jag såg ut som en sprutnarkoman med blåa armveck efteråt.

Det tycker jag illustrerar varför dom två hade olika lön och tillsynes samma arbete.
 
Tog inte många veckor innan jag fick börja ge insulin och på mitt nya jobb är det jag började byta katetrar vet flera undersköterskor som gör.

SSB: orsaken att jag inte kom in på skolan var tvärt om vad du tror jag har för mycket utbildning fordonstekniskutbildning dom helt utan utbildning gick först.

Blackninja: Mitt jobb är ett lall jobb ett par tränade apor hade klarat av det och jag har nu tränat i 10år + jag utför extra arbetsuppgifter som de utbildade inte klarar av men det gills inte i på lönen.
 
Last edited:
Blackninja: Mitt jobb är ett lall jobb ett par tränade apor hade klarat av det och jag har nu tränat i 10år + jag utför extra arbetsuppgifter som de utbildade inte klarar av men det gills inte i på lönen.

Ok. Du har ett jobb som en tränad apa kunnat utföra. Vet du vad det säger om dig själv? Kanske dax att fundera på att byta jobb? (om inte en apa snor det för dig dvs....)
 
Ok. Du har ett jobb som en tränad apa kunnat utföra. Vet du vad det säger om dig själv? Kanske dax att fundera på att byta jobb? (om inte en apa snor det för dig dvs....)

Visst, det kan han göra.
Men tänk om 30 år när du sitter där med punka på din jefla rullator, och bara en massa blöjbytartanter i närheten. Hur kul vore det då?:mad:
 
Vetefan om jag håller med 100 där. En person med relevant utbildning klarar sannolikt av samma arbetsuppgifter bättre (vad är annars utbildningen bra för), dessutom har personen _troligtvis_ ambitioner att komma vidare i karriären.

Inom vissa sektorer KRÄVS det en utbildning för att komma vidare, tex undersköterska-sjuksköterska-läkare osv, dvs det går inte att jobba sig upp. Det tycker jag är en jävla tur.

Tänk dig om din pilot har jobbat sig upp från 2-årig fordonsteknisk... nej tack.

Personligen är jag av uppfattningen att relevant utbildning skall premieras, annars kommer det här landet på sikt att sluta som ett fattigt lowtechland.
Appappapp, inte missförstå nu! Jag anser helt klart att utbildning är en nödvändighet, och att det gagnar både individ, företag och landet i stort. Men det finns undantag. Om tex en rörmokare har gått rörkrökarkursen, 80p på Rörakademin, eller om han har gått som lärling hos Rör-Roger, som har jobbat som rörkrökare sen Dackes dagar, då tror jag att dom gör minst samma jobb, och ska ha samma lön. Men som sagt, jag skulle nog inte vilja ha en pilot som började som steward och jobbade sig uppåt, kollade in i cockpit å såg vad dom gjorde då å då :D
Men i andra yrken, som undersköterska i det här fallet, då borde man titta mer på individen. Person A med utbildning kan ju vara hur slö som helst, skita i allt å inte göra nått egentligen. Medan person B kan vara hur framåt som helst, vill lära sig nya saker, tar mycket ansvar osv, men kanske saknar utbildning, utan har lärt upp sig i yrket istället. Det borde också synas i lönekuvertet, för att främja entusiasm och framåtanda på arbetsplatsen! :mattias Det där med att bara dela in folk i fack är inte riktigt min grej ;)
 
Ja men vad bra. Låt oss skrota skolsystemet och alla lärocenter för utbildning är tydligen helt onödigt eftersom man kan gå bredvid och få alla kunskaper. :huvet

Hur har ni tänkt att de teoretiska kunskaperna och de djupare förståelserna för hur saker fungerar och hänger ihop ska förvärvas? Ska rörkrökarroger sitta med sina simmiga anteckningar och lära ut det till er också?

Säg nu inte sunt förnuft för då spräcker jag en ven.
 
Till TS

Stället du jobbar på har ju tydligt visat vad som gäller där. Och du verkar vara väl medveten om det. Vidareutveckligen är begränsad säger du eftersom du inte kom in på en utblidning du sökt o undertonen i din beskrivning av varför du sökt verkar vara att du vill ha bättre betalt.

Det pekar ju solklart på en enda sak,

byt jobb!

vårdsektorn är ju ingen rik tillvaro iallafall...

:tummenupp
 
Nyheter
Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Back
Top