Ut ur Afghanistan - nu!

De Allierade var framgångsrika i WW2, tillika Stalin - bjöd de Hitler på värstingseglats?

Ja inte brydde man sig om collateral damage i Dresden direkt.

Visserligen behöver någon banka vett i skallarna på talibanerna, men å andra sidan förefaller det som om de är huvudlösa. .

Problemet är att alternativet nog faktiskt kan vara ännu sämre. Laglösa och korrupta pederastkrigsherrar som håller sig med danspojkar och tycker kvinnor är allmänt äckliga.
 
Last edited:
Problemet är väl att de slutat kriga och börjat mysa. Vem har vunnit krig genom blockflöjtsspelande? Skicka dit en massa svenska halvfaggotter som vill leka hjälparbetare med jivär, vad är det för taktik? Finns det forskning som visar att fjanteri är framgångsrikt i krigsföring? Vietnameserna var framgångsrika, hade de asiatisk dockteater för amerikanerna eller sköt de först och frågade sen? De Allierade var framgångsrika i WW2, tillika Stalin - bjöd de Hitler på värstingseglats?

Vanligtvis kommunicerar man med främlingar på deras eget språk, i detta fall är det barbarer och barbarer skall bemötas med samma mynt.

:rabarber :barbie :barbar :babar :barberi :barberare

Tja, ryssarna var väl inte direkt snälla och kjamgoa 1979-1989. Inte fan hjälpte det. Hur många år har det varit fred i Afghanistan det sista seklet? Vet ej, men det är inte många och inte har de varken börjat kjama varandra eller blivit kuvade. Nä, det lutar nog åt att det bästa är att de får ta hand om sin dypöl själva.

Ja inte brydde man sig om collateral damage i Dresden direkt.



Problemet är att alternativet nog faktiskt kan vara ännu sämre. Laglösa och korrupta pederastkrigsherrar som håller sig med danspojkar och tycker kvinnor är allmänt äckliga.

Jag tycker problemet är att de gör detta trots massiva militära insatser, som uppenbarligen inte räcker för att få pederasterna på bättre tankar.
 
Last edited:
Fick mig en tankeställare för några dagar sen om det här kriget mot talibaner.
Bevisligen fungerar det inte så bra. Tänk om alla de pengar alla länder lagt ner på att kriga mot talibanerna i Afganistan istället lagts på gratis utbildning , mat , vägar, arbete m.m. Skulle det gjort skillnad?

O vem fan vill stå o lägga asfalt där dom skjuter på allt o alla?
Vem vill dela ut mat när en krigsherre bara kan komma o ta rubbet?
Skola? undrar om talibanerna tillåter det???

Nä frågar dom inte efter datorer, 4g telefoner o led-tv så varför pracka på dom skiten? nä bara se till så det blir lugnt o dom får en chans att välja själva... alla strävar inte efter teknisk utveckling, en del verkar nöjda med att bara leva o ha mat utan att komma i kläm vilket dom blivit nu men det är ganska oundvikligt.
Usa kanske inte har alla korten i leken när dom leker krig men med bra styrning och riktiga mål tror jag faktiskt det går att åstadkomma nåt.
Stanna i Afghanistan!!
 
Lämna asen så kommer de till oss snart.

Eller är det svenskarna som tar hem barn till Sverige som gör inbrott sen :va
 
Nyheter
En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Kurviger – Appen som hittar vägarna du inte visste att du ville köra

Att köra motorcykel handlar...

Nya europeiska riktlinjer ska höja kvaliteten på avancerad MC-utbildning

I samband med MotoGP-racing...

Back
Top