CorbenDallas
Memento te mortalem esse!
:corn
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Bingo skrev:Vad du babblar. Jag har inget emot att du använder uttrycket arabmilis. Jag ställde en enkel fråga.
CorbenDallas skrev:
Domifuling skrev:Du börjar bli tröttsam själv. Vad syftar du på med inlägget ? Du uttrycker det som att jag sagt att muslimer ska veta sin plats, vilket är fel. Så ge upp det. Du vet mycket väl vad som menades med vad jag skrev men du vill smutskasta genom att få det att låta som jag skriver något annat än jag gör.
Domifuling skrev:Precis. Muslimer får slåss för sina politiska åsikter som resten av oss gör, inte genom att spränga skolor och utföra terror attentat. Att jag är för avrättningar, vad har det med saken att göra?
Domifuling skrev:Vart i ovanstående uttrycker jag några som helst åsikter om hitler (förutom att han va idiot)? Det är ungefär som att jag skulle använda din post ovan och säga att du tycker det är helt ok att militanta muslimer spränger skolor, vilket jag antar att du inte menade.
Domifuling skrev:Nu snackar vi inte om min missformulering i den posten, jag förklarade i någon post senare vad jag menade. Vart ligger problemet med det?
Markus skrev:Mitt problem är tydligen att jag förenklat detta lite med att vid ett flertal tillfällen skrivit: "Frågan är..." eller "Frågan var...". Naturligtvis ska jag rätta till detta med att påtala att det borde varit plural, dvs "Frågorna är..." eller "Frågorna var...".
En snabb titt genom tråden ger mig följande information ang vilka frågor som faktiskt ställts och vilka svar du lyckats prestera.
Av sju frågor (fan att jag skrev "frågan" hela tiden) så har du svarat 3.5. För att vara en person som gör dig lustig över att jag inte besvarat dina frågor om var jag står bl.a. tidigare så är det väldigt svagt presterat.
gladh skrev:1. Ja, det fanns en del kurder i antitåget - dock såg jag inga palestinasjalbeklädda 16 åringar eller näbbstövelförsedda 50-åriga kvinnor i prokrigståget. Såg du det?
3,5: - Tycker du eller tycker du inte att det är tidningarnas fel/förtjänst?
- Om du svarar JA på det, betyder det då att de jag tidigare kallade vänstern är så pass lättledda att de hetsades till sina demonstrationer av Lena Mellin & C?
- Om du svarar NEJ, varför skrev du om det?
Markus skrev:Det är det fetmarkerade du missat, observera att det står prokrigståget nedan.
I övrigt börjar det likna något.
gladh skrev:Visst såg jag det, och jag svarade att
"I ärlighetens namn kan jag säga att jag inte såg prokrigsdemonstrationerna live. Dock såg jag inte så många palestinasjalar eller näbbstövlar på TV-bilderna. Så det är nog som du säger."
Vad är det du försöker säga? Att jag är otydlig eller att du missar vad jag skriver?
Den andra fetningen antar jag att du fortfarande funderar över.
Nåväl, om du ägnar lite tid åt mina inlägg så tror jag att du hittar en passus som går såhär "För övrigt kan du jämföra andelen spaltmeter som pressen ägnat åt upptrappningen av Irak-konflikten med spaltcentimetrarna om Darfur. Där någonstans tror jag du hittar en av många anledningar."
Jag är ledsen att jag skrev en av många, för tydlighetens skull kanske jag borde ha skrivit "en del av den totala förklaringsmängden", eller kanske "en bit av hela problematiken". Jag ber så mycket om ursäkt för den bristande stilistiken.
gladh
Markus skrev:På ett ger jag dig rett, på två är du hal. Jag vann tydligen Slippery Eel Award förra veckan, denna vecka har jag tufft motstånd. Må bäste man vinna.
gladh skrev:Jag förtydligar igen.
Frågan du ställde var (i kortform) är det media som piskat upp antikrigsdemonstrationen, JA eller NEJ.
Mitt svar är: varken eller. Mediaflödet har varit en av många bidragande faktorer.
Jag kan inte svara JA eller NEJ eftersom värden inte är svart eller vit.
gladh
Markus skrev:Vilka tror du är de andra faktorerna?
En kille på sporthoj.com som uttryckt sig i termer som Jag kan inte svara JA eller NEJ eftersom värden inte är svart eller vit. har blivit upplyst om att han inte står för sina åsikter, att han inte vågar ta ställning osv. För kännedom bara.
gladh skrev:Ska det vara en anklagelse så var det lamaste jag sett på länge. Bättre kan du.
gladh
Markus skrev:Det var dels en fråga och dels en upplysning, om du väljer att avstå från att redogöra för din åsikt eller rentav proklamera att du egentligen inte har någon så är det ok.
Lägg av med dimridåerna bara.
gladh skrev:Du roar mig.
Jag tror att jag någonstans har skrivit att det självklart är en bidragande faktor att det är USA som går ut i krig, både såväl för pro- som antikrigsdemonstranterna. Sen nämnde jag att antalet spaltcentimetrar om respektive konflikt ochså varit bidragande.
Vad finns det att svara ja resp nej på? Av dig konstruerade antingen/eller- alternativ utan verklighetsförankring?
Om en mångfaceterad värld innebär dimridåer för dig så börjar jag förstå både ett och annat.
gladh
Chris Ash skrev:Men du skrev inte att NATO-soldaterna, som också är militanta, borde avrättas. Bara muslimerna. Synnerligen provocerande formulering.
Sverige har militära styrkor. Vi kommer att slåss med vapen i hand om så behövs
Vi lämnar Hitler därhän, resonemanget och debatten blir helt obegriplig när du först skriver att han gjorde vettiga saker och sen inte kan förklara vilka saker du menar.
Nicky Hayden-specialversion – såld för 2,5 miljoner
En exklusiv motorcykel med ... |
|
![]() |
BMW Motorrad Vision CE
På IAA Mobility 2025-mässan... |
![]() |
Höstrusch för våra fotografer
Inte bara sommarmånaderna, ... |
![]() |
Jonathan Rea avslutar sin racingkarriär
Efter nästan två decennier ... |
![]() |
Yamaha debuterar med V4 i MotoGP
Yamaha har meddelat att för... |
![]() |
Hojmys i Ugglans Park
Ända sedan början av 90-tal... |
![]() |
MC-mässan 2026
MC-Mässan är tillbaka 23–25... |
![]() |
Bike kör Stark Varg EX!
Under hösten kommer Bike gö... |
![]() |
Customhoj Bike Show 2026
Den 23 till 25 januari körs... |
![]() |
Racing på Kjula Dragway till helgen
Den kommande helgen (23-24 ... |