Uppkörning fråga

Mambo1234

Ny medlem
Gick med
14 Jun 2008
Ort
Västervik
Hoj
Madass 125
Två st dumma frågor om uppkörningen
:)
Måste man visa att man kan skjutsa på uppkörning ? för jag kör en 125 och är under arton så de vore olagligt för mig att göra de sen när jag har körkort.

Sen när man ska göra säkerhetskontroll så ska man kolla framhjulet men jag har inte central stöd så jag kan inte lyfta upp motocykeln som dem visar i min bok, vad gör jag istället ?
 
Nej du behöver inte visa att du kan skjutsa och om inget centralstöd finns frågar man om inspektören kan luta hojen så framhjulet är i luften så kan du göra det du ska där :tummenupp
 
Man kan göra de utan att lyfta upp den. man sätter bara ena knäet mot ena gaffelbenet så går de=)
 
"Sen när man ska göra säkerhetskontroll så ska man kolla framhjulet men jag har inte central stöd så jag kan inte lyfta upp motocykeln som dem visar i min bok, vad gör jag istället ?"

Det är inte framhjulet du ska kolla, utan styrlagret (när du lyfter upp den på centralstödet). Det finns ett alternativ om man inte har centralstöd: sätt fingret där styret är fäst vid styrkronan, led hojen frammåt och dutta till med frambromsen, om du känner att det nyper i ditt finger så är det glapp i styrlagret. Svårare är det inte, fick göra så på min uppkörning för A1.

Vet dock ej hur sent ute jag är med denna infon, du kanske redan har ditt A1-körkort?:rolleyes:
 
*/ ?>
Nyheter
MC-mässan startar idag

Med start idag, den 23 janu...

Fullt drag på mc-mässan i Jönköping!

Bikes monter full till bred...

Nya Indian Chief Vintage

I kölvattnet av att ha spar...

MotoGP 2026: kalender och förare

MotoGP-kalendern och förarn...

Benavides till dramatisk Dakar-seger

Luciano Benavides, som gick...

Gotland Ring Bike Week 2026 – rabatt på färjan klar!

Alldeles nyss fick vi klart...

Michelin lanserar Anakee Adventure 2 – nytt adventuredäck med fokus på väg, men redo för grus!

Michelin breddar sitt adven...

Svensk auktion med tävlingshojar

Det svenska företaget Antiq...

Officiella: Harley-Davidsons 2026-nyheter

Efter att Cruiser-programme...

WP kliver in i bromsvärlden – lanserar helt nya bromssystem

WP har länge varit synonymt...

Back
Top