Snacka om snabba puckar, 7 timmar efter mitt första inlägg kommer här uppföljningen.
Aprilia-ägaren Adam ringde mig nyss och tackade för hjälpen. Efter att jag talat med polisen, hade han fått ett samtal om att hojen var funnen. Nu är den tillbaks i rätta händer (tyvärr med vissa skador, jävla skit!)
Tack Cyprox och Zorken17 för hjälp med kontakten med ägaren.
Och för er som hittar något stulet; kontakten med polisen (114 14) gick så otroligt smärtfritt att jag blir glad. Gjorde mig beredd på telefonkö av guds nåde när jag ringde, tog inte ens en minut så fick jag prata med en operatör som senare kopplade över mig till sambandscentralen som tog mer precisa uppgifter.
Snyggt jobbat


Däremot när jag låg hack i häl med en stulen hoj tänkte jag "att ringa 11414" kommer nästa midsommar hinna komma, jag drog mig till 112 o sa polisen fort som fan istort sätt

