Twin-fighter?

Här är ju en TL-R ombyggd till basic fighter. Kan ju vara ett bra utgångsmaterial.

http://www.blocket.se/vi/8679647.htm?ca=2_s

SP-1:an kan nog bli en fet fighter men man måste flytta kylarna på den eftersom de sitter på sidorna och förmodligen inte skulle vara så snygga när man tar bort kåporna.
 
sv_flat_track.jpg
DR-Zätare skrev:
2310870 Här är ju en TL-R ombyggd till basic fighter. Kan ju vara ett bra utgångsmaterial.

http://www.blocket.se/vi/8679647.htm?ca=2_s

SP-1:an kan nog bli en fet fighter men man måste flytta kylarna på den eftersom de sitter på sidorna och förmodligen inte skulle vara så snygga när man tar bort kåporna.
Bygg en Flattracker av henne istället, det är ju hårdare! ;)
 
Jörgen Karlsson skrev:
2310884
Bygg en Flattracker av henne istället, det är ju hårdare! ;)

Onekligen. Det där är en av de hårdaste hojarna jag sett, alla kategorier!! Fy fan vilken dröm att sladda grusväg med!
 
DR-Zätare skrev:
2310917 Onekligen. Det där är en av de hårdaste hojarna jag sett, alla kategorier!! Fy fan vilken dröm att sladda grusväg med!
Vad roligt att du tycker det. Även jag älskar att sladda grusväg med min. Det är sånt sinnessjukt tryck med 100 hk på grus.

Med dubbla skivor fram är dessutom flattrackern ett bortglömt koncept att stunta med tror jag. Evil Knevel gjorde ju tex alla sina vansinnsehopp och trick med en HD XR750 Flattracker. Själv kan jag inte varken åka på fram- eller bakhjulet men en flattracker är lämlig till sådant får jag ofta höra från yngre stuntare. Konceptet flattracker är ju princip ett minimum av metall för att förbinda två hjul med en stor motor. Crosskänsla med slagvolym är väl det närmaste jag kan beskriva känslan av att köra!

Mvh
Jörgen
 
Swedie skrev:
2605768 den e nice! men jag kanske behöver aningen mer puff i motorn.
Har du inte fått fingrarna ur än o börjat handla?
Snöar det inte hos er än?
 
*/ ?>
Nyheter
Besöksstorm till MC-mässan på Elmia

Den svenska mc-mässan har v...

MC-mässan startar idag

Med start idag, den 23 janu...

Fullt drag på mc-mässan i Jönköping!

Bikes monter full till bred...

Nya Indian Chief Vintage

I kölvattnet av att ha spar...

MotoGP 2026: kalender och förare

MotoGP-kalendern och förarn...

Benavides till dramatisk Dakar-seger

Luciano Benavides, som gick...

Gotland Ring Bike Week 2026 – rabatt på färjan klar!

Alldeles nyss fick vi klart...

Michelin lanserar Anakee Adventure 2 – nytt adventuredäck med fokus på väg, men redo för grus!

Michelin breddar sitt adven...

Svensk auktion med tävlingshojar

Det svenska företaget Antiq...

Officiella: Harley-Davidsons 2026-nyheter

Efter att Cruiser-programme...

Back
Top