Två söner restaurerar sin fars Norton

Jonathan

Gudomlig sporthojare
Gick med
1 Oct 2006
Ort
Västland
Hoj
-
Såg denna på ett annat forum.

Dom "stjäl" hojen, lämnar den till en firma som renoverar gamla brittiska hojar och ger den sedan, i toppskick, till sin far i julklapp.
Jag blev klart berörd iaf, jäkligt fint gjort av dom! :)

[YOUTUBE-ID]82iVMONcwss&feature=player_embedded[/YOUTUBE-ID]
 
Grymt fint gjort ! Men det måste ju kostat en slant att lämna in en hoj i delar och få tillbaka en i mintcond.....
 
Grymt fint gjort ! Men det måste ju kostat en slant att lämna in en hoj i delar och få tillbaka en i mintcond.....

Finns alla delar kvar från originalhojen (vilket det gjorde) så blir det avsevärt mycket billigare. Då handlar en restaurering i princip bara i att hitta motorfelet sen ge den ny färg och diverse poleringsjobb. Enligt deras hemsida tar dom $75 / timma i arbetskostnad (dom första 40 timmarna) och sedan en lägre avgift, men mellan $3500 och $5000 kostade det säkert.

Kan jag tycka är väl värda pengar för en så fin maskin. :)
 
Det var ett av det finaste kärlek jag sett mellan barn och föräldrar, så fint att till och med jag tryckte fram några tårar som man snabbt torkade bort. Magiskt!!!
 
Nyheter
Mälaren Runt – Tillbaka till rötterna

Under lördagen kördes Mälar...

Fat Boy Gray Ghost – 35 år efter Terminator 2

2025-års Fat Boy Gray Ghost...

European Bike Week: 2-7 september 2025

Under veckan den 2 – ...

Michael Schumachers Honda Fireblade såld på auktion

Michael Schumachers Honda F...

Dags för Mälaren runt 2025 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti 202...

Retrohoj från Honda presenterad på Suzuka

Under 46:e Coca Cola 8-timm...

Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Back
Top