Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Grattis, det kommer att kosta många sköna tusenlappar att byta tändspolar.
Jag håller alltid mina motorrum snygga på mina bilar, men brukar inte motortvätta så ofta. Jag torkar av lite snabbt med en fuktig trasa varje gång jag tvättar bilen. Det räcker för att hålla det snyggt.
1632 kronor närmare bestämt.Grattis, det kommer att kosta många sköna tusenlappar att byta tändspolar.
Hade inte kunnat vara säker på att det verkligen var tändspolarna som gått sönder utan felsökning hos Din Bil; vilket de tar 900 kr för.En tändspole kostar 329+moms på Mekonomen.
Börja som sagt med att blåsa torrt runt tändstiften.
Jo, så var det.Jag röstar för att du har en mindre sjö i hålen där tändstiften sitter...
Hade inte kunnat vara säker på att det verkligen var tändspolarna som gått sönder utan felsökning hos Din Bil; vilket de tar 900 kr för.
1632 kronor närmare bestämt.
Det hjälpte inte att den fick stå över natten och torka. Bogserades till Din Bil idag, som snabbt konstaterade att två tändspolar behövde bytas. Nu går den som innan motortvätten igen. Förjävligt känslig motor.
Hade inte kunnat vara säker på att det verkligen var tändspolarna som gått sönder utan felsökning hos Din Bil; vilket de tar 900 kr för.
Jo, så var det.
)Tycker inte man ska vara så hård mot Nyteknik i det här fallet. Generellt sett kan folk ingenting alls om bilar, mig själv inkluderad. Jag tror det är rätt få här inne som skulle kunna lokalisera felet och fixa det själva. Hur många hittar ens till tändspolarna på sin bil?
Nja, jag vet inte det
Vi är väl minst tre stycken som har sagt att det ligger vatten i tändstiftsbrunnarna samt ett flertal som sagt att man inte ska dränka motorn i vatten.
Jo, men ni tre kanske kan lite om bilar då. Jag tror att dom flesta, ca 90%, inte skulle ha fixat det själva.
|
|
Nya idéer för tvåtaktsmotorn
Kawasaki har lämnat in en p... |
|
|
Nya idéer för tvåtaktsmotorn
Kawasaki har lämnat in en p... |
|
|
Custom Motor Show satsar på över 100.000 besökare
Custom Motor Show ställer ä... |
|
|
Custom Motor Show satsar på över 100.000 besökare
Custom Motor Show ställer ä... |
|
|
Gotland Ring Bike Week 2026, förlängt Early Bird erbjudande!
Den 3-5 juli slår vi upp po... |
|
|
Gotland Ring Bike Week 2026, förlängt Early Bird erbjudande!
Boka din plats på Gotland R... |
|
|
Gotland Ring Bike Week 2026, early bird erbjudande!
Boka din plats på Gotland R... |
|
|
Förarkurser på Nürburgring
Nu är datumen för båda föra... |
|
Brembo presenterar TrackTribe
Brembo presenterar TrackTri... |
|
|
|
21/12 är sista dagen beställning av Katalogen 2026
Stora Motorcykelkatalogen 2... |