Tuta?

Hmmm, justerskruven sitter på baksidan eller? Finns det ngt enkelt sätt att identifiera den?

Tillrättaläggande: Tutan fungerar vid högre varvtal, alltså kan den väl inte vara trasig, eller?

Tack för svaren! :)
 
Idag när jag grillat med handtagsvärmarna ett par timmar + en massa starter så sluta min tuta funka... Stängde jag av värmehantagen så funka tutan efter några minuter...Tror att spänningen i batterit blev kass o på grund av de skabbiga stiften så blev det helt enkelt för mycket motstånd för att få upp den feta amper styrkan som tutan behövde, putsade lite på stiften sen funka skiten som den skulle igen..
Men som vanligt med elfel så är det inte alltid man upptäcker vad felet är även om man lyckats laga det.
 
Last edited:
A.K.O.A skrev:
Hmmm, justerskruven sitter på baksidan eller? Finns det ngt enkelt sätt att identifiera den? Tillrättaläggande: Tutan fungerar vid högre varvtal, alltså kan den väl inte vara trasig, eller?
Tack för svaren! :)
Japp. Brukar vara en liten skruv på baksidan som inte verkar göra någon nytta. Brukar vara låst med en mutter.
Om tutan fungerar på högre varvtal är den inte trasig men behöver säker justeras. Dvs dags att visa var skåpet ska stå! :-))
 
Nyheter
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp

I motorvärlden finns det ha...

Inga mirakelbatterier ändå?

Rabalder kring Verge: Har s...

Custom Bike Show på lördag!

På Sveriges nationaldag, nu...

Bilder från DGR 2026

Den 17 maj kördes The Disti...

ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige

PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,...

Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!

Det är med glädje vi pratar...

Back
Top