Tunnare Ryggskydd?

Jacuzzi

Ny medlem
Gick med
13 Oct 2006
Ort
Malmö
Hoj
Z
Tja.
Fick ett ryggskydd i present men tyckte det va lite tjockt. Någon som vet ett bra tunnt ryggskydd så de inte e så jävligt att få på sig skinnstället sen?:tuttar
 
jo de e klart men detta va väldigt tjockt. Har inte sett nått liknande innan. Ja jag vet inte, får leta runt
 
Halvarssons track är ett ganska slimmat skydd som inte ger avkall på säkerheten. Har vunnit några tester tidigare har jag sett iaf.

200_track.jpg
 
Dainese brukar vara tunna.

Själv köpte jag ett tjockare med stötskydd i, kännssäkrare att ha en lite "krock"zon. En grej man inte prutar på är ju säkerheten.
 
Halvarssons track är ett ganska slimmat skydd som inte ger avkall på säkerheten. Har vunnit några tester tidigare har jag sett iaf.



Särskilt bra om man är extremt, och jag menar extremt i ordets yttersta bemärkelse, frusen! Har ett sånt, men kommer skaffa ett dainese också som ventilerar lite. En för varm förare är ingen säker förare. Avger också en lite märklig, om än inte obehaglig lukt. Som lösningsmedel, luktar gott men lite farligt... Går inte att vädra ur och det har inte blivit mindre efter en säsongs, (året runt), användande. Gött på vintern då det värmer ryggen!

Passformen avgör ju, men testa dainese. Pra kreijor!
 
Nyheter
Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Nya Chief Vintage Sturgis

I samband med 86:e Sturgis ...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Shelby Turner, klar för GGN

Pressmeddelande 2026-08-05F...

Premiär för Östgöta Dundret

Under 1940 talet var Finspå...

Back
Top