För TRXåkare i mälardalen, Twinträffen! Var med förra året, och det var riktigt trevligt!
http://www.sporthoj.com/forum/showthread.php?t=89793&page=1&pp=20
http://www.sporthoj.com/forum/showthread.php?t=89793&page=1&pp=20
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Ola_FZR skrev:Hej
Är det nån som vet vart batteriet sitter på en TDM (vilken idiot fråga jag vet)
En kompis har skaffat en sån och lyckats laddat ur batteriet,så det var till att knuffa igång den, gick som en kratta men om man satte på helljuset så går den nästan bra.Verkar som om den inte laddar upp batteriet heller.
Letandet fortsätter
/Ola
Laila skrev:.....Yamaha har hängt upp batteriet i ett snöre och byggt TDM:en runt om....
Batteriet sitter framför stötdämparen men innan oljetanken, enda vägen ut är förbi stötdämpren. Ska det laddas, lyft på sadeln och sätt dit en ctek-laddare.
Lycka till!
Ja, om du byter till en längre kedja. Original TRX är 108 länkar och det räcker inte runt om du har ett 42-kugg bak.CALLAHAN skrev:kan man sätta på 42 kuggs TDM 900 bakdrev och köra med 17kuggs TRX 850 fram drev och kedja?
CALLAHAN skrev:Då kanske det är bättre att köpa ett nytt 16kuggs framdrev till TDM 900.
För det passar väl också?
CALLAHAN skrev:det var 16/39 jag tänkte på då!
Men de e lungt!
Gjorde en slagning på ditt regnr. du har 61kw medans min bara har 57. Båda är svensksålda och av samma årsmodell. Hmm..Jåke skrev:Rapport från en TRX på CSS-kurs:
![]()
Mr Hyde skrev:Gjorde en slagning på ditt regnr. du har 61kw medans min bara har 57. Båda är svensksålda och av samma årsmodell. Hmm..
Trevligt väder btw.
Ben Pool skrev:Där var man inte snabb nog......men Jåke har nog rätt
@TRX-Jocce: Länk till bild på Tombraider hojen, med tanke på vad vi snackade om i söndags Tombraider
Hur långt upp i norrland ligger det?Jåke skrev:Har förresten en uppsättning Pirelli Dragon SuperCorsa över som jag inte fick användning för. Det är ett soft framdäck och ett medium bakdäck, dimensioner 120-180. Duger för ett par bandagar minst eller ett antal hundra mils landsvägskörning om man är lagd åt det hållet.
Om nån TRX:are vill ha dem är det första tjing till er, de ligger hos en polare i Segeltorp och kostar 1400 pengar...

|
|
Scenic – navigering för dig som prioriterar vägen framför destinationen
Screenshot De flesta nav... |
|
|
CTEK visar upp ny laddare och ”booster”
CTEK NXT 5 Nu börjar sol... |
|
|
Vi provkör nya H-D-modeller
Allt om MC åkte till Malaga... |
|
|
IDM tar klivet upp – EURO MOTO lanseras
EURO MOTO ersätter inte IDM... |
|
|
Galfer skärper greppet om racing
Pressrelease från Galfer: ... |
|
Vi provkör Indian Chief Vintage
Screenshot I kommande nu... |
|
|
|
Ducati DesertX 2026
Ducati DesertX 2026 – ännu ... |
|
|
KTM firar 100 år av 6DAYS
KTM firar 100 år av 6DAYS® ... |
|
|
Snabbladdad ny 94-hästars elhoj
BBM Hiro – ett helt nyutvec... |
|
|
KTM bryter med Kiska – så påverkas framtidens design
Efter flera decennier tills... |