Triumph T595 -97

Jan Isaksson

Sporthojsnörd
Gick med
6 Jul 2005
Ort
Stockholm
Hoj
Triumph T595 -97, Husqvarna TE610SM, Honda VF750C -82
Jo, håller på med en bakram i 25x25x1,5. Den övre delen är klar och nu pysslar jag lite med vinkeln från de nedre fästena. Blir det för klent med den vinkeln som jag ritat på bilden? Ja kommer att sitta på/bakom den punkt som det undre röret fäster i det övre. Stötta_bakram.jpg
 
Är det aluminium? Du kan ju styva upp med fler rör alternativt plåtförstärkningar i grövre Alu, ex 4 mm.
 
Det är stålrör.
Det låter som en bra tanke att förstärka med en plåt. Då tänker jag att en lägger en bockad plåt mellan ramrören från en bit framför till en bit bakom punkten där det undre röret möter det övre.
 
Last edited:
Är det stålrör behöver du nog inte oroa dig. Men om möjligt skulle jag flytta bak punkten vart det undre rören möter de liggande. Sedan binda ihop rören mellan fästpunkterna, så att du bildar en triangel.
 
Topp :) Ja, jag klurar på att "fylla i" triangeln med nåt. Kanske en oval nummerplåt eller nåt. Då kan jag dölja ev stag.
 
Nyheter
En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Nya Chief Vintage Sturgis

I samband med 86:e Sturgis ...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Back
Top