Triumph Daytona 675-tråden!

Hallå!

Hur upplever ni andra daytona-ägare vibrationer i styret? Hade nyligen hojen på service där de bytte ut styrvikterna då ena trillat av tidigare. Upplever att vibrationerna förvärras efter det. Kan de ha satt på sämre styrvikter?

Hur mycket vibrationer kan jag förvänta mig i motorvägstempo?
 
Jag har inga styrvikter på min (racehoj) och den upplever jag inte har några vibrationer. Hur står det till med balansering av framhjulet. Kan du lyfta upp och se om det rullar fritt tex?
 
Upplever inga vibrationer what so ever i styret.
Som Linool skriver. Det är något som ej är i balans på hojen.
Lyft upp framdelen och undersök.
Däck eller bromsar het tips.
Vilken årsmodell har du, 06-08 hade problem med bromsskivorna som lätt slår sig. Har du en sådan och i så fall med originalskivor?
 
Söker beg. original kamaxlar daytona 675 årg. 06 - 09, i bästa skick naturligtvis. Kollat ebay men inget so far.
 
Jag letar snabbgas. Vad ska man ha och vart köper man det? Tänkte testa speed triple snabbgas men har svårt att hitta rätt


Skickat från min iPhone med Tapatalk
 
Om du syftar på samma speed triple-gashandtag som jag köpte till min striple '09 så har det artnr T2040331. Bara att knalla in till närmsta Triumph-åf och betala 149 spänn så fixar de fram ett sånt.
 
Tack! det borde vara den som folk pratar om. Den borde väl gå att använda på en daytona?


Skickat från min iPhone med Tapatalk
 
Bra är det svårt att montera?


Skickat från min iPhone med Tapatalk
 
Bra är det svårt att montera?


Skickat från min iPhone med Tapatalk

Inte det minsta. Av med det som sitter på, av med vajer från trissa och på med vajer i nya rullen. Sen tillbaka, bästa och enklaste modden du kan göra :)
Kompisen väntar på att hämta sitt till sin striple, kan lösa en bildguide åt dig :)
 
Det låter bra Har beställt en nu, hoppas den hinner komma innan torsdag! Skulle du till Mantorp i veckan?


Skickat från min iPhone med Tapatalk
 
Har åkt runt ett tag nu med fel på tempgivaren i luftburken. Trodde det skulle gå bra men har sedan en tid tillbaka klagat på att hojen känns slö och först nu gick det upp för mig att det beror på givarn..Pling!
Nu undrar jag om någon har tips på vart jag fort skulle kunna få tag på en ny i närheten av Eskilstuna, innan bikeweek är väl omöjligt men jag tänkte försöka. Triumph Uppsala skulle få in den först om en vecka.. Det ser ut som att de har dem på Bike i Trollhättan men det är fasen långt


Skickat från min iPhone med Tapatalk
 
Åhrr,. Jag fick för mig att det va fredag i morgon bike borde hinna skicka en till mig!

Men om någon har tips så är det skönt med en plan B


Skickat från min iPhone med Tapatalk
 
Nyheter
Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Back
Top