Trimning/justering av Power Commander

Scuba diver

Dansken ......
Gick med
12 Jun 2007
Ort
Manila, Philippines
Hoj
Suzuki RG(V) 500 & Ducati Monster S2R 1000
Jag har köpt en ZX6-RR med Power Commander, men hur vet jag om den är justeret korrekt och... hvis ikke .... Hur gör jag det ? (Jeg har ingen anning om hur PC funkar (ju, jeg ved i princippet hur den funkar, men inte i praksis))

Jag har hentet allt software och kan se at det är enkelt at trimme, men har ingen koll på vad som är korrekt....
Skal mc:n i bänk ??
 
Nu er det ju inte min Triumph som jeg skal ha' i bänk ;)

Meeen, mon inte han kan trimme en kawa oxå ?

OOps - jag missade att Du hittat rätt märke på landsvägshojen:tummenupp ! Jag tror nog han grejar kvacken också:) ...
 
finns väll massor av firmor för detta. Yamaha center i HGB, Mp racing billesholm, br. Hörbergs lödde, Ebos malmö mm.
 
Eller så laddar du ner en färdig mapp (från PowerCommanders sajt) som stämmer överens med din hoj och avgassystem. Kanske tappar de sista ynka hästarna men det är iaf ett alternativ som är gratis.
 
Går det inte att fråga förre ägaren som haft hojen hur den ställts in? Att köpa en PCIII utan att ha ställt in den låter inte så troligt.
 
Går det inte att fråga förre ägaren som haft hojen hur den ställts in? Att köpa en PCIII utan att ha ställt in den låter inte så troligt.
Har den USB kan man ju kolla aktuell mapp via datorn och jämföra med originalmappen och den som PowerCommander själva anser att man ska ha.
 
Nyheter
Motorsportsalongen i Örebro!

Jag tog en snabb avstickare...

Honda CB 1000 GT bjuder på sportig komfort

Det är ingen lätt uppgift H...

KTM: ”Det är helt klart vägen framåt.”

Rajiv Bajaj, 58, VD för den...

Framtidens hjälmar är här!

Bland finesserna finns ljus...

Öhlins, som under många år ...

Bridgestone lanserar nytt sportdäck

Bridgestone har presenterat...

Ny Suzuki-importör

Suzuki SV-7 GX var en av Su...

Suzuki byter importör!

Suzuki SV-7 GX var en av Su...

MotoGP-säsongen avslutas i stor stil

Den traditionella finalbild...

Återkallelse av KTM 125, 250, 390 och 990 DUKE-modeller från årsmodell 2024

Är din KTM bland dem som sk...

Back
Top