Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Kammarna från en Thunderbird Sport kan kanske funka.Trajatool skrev:Finns det någon som kan hjälpa mig att hitta vassare kammar till min triumph adventurer -99. Samma motor som Thunderbird.
Trajatool skrev:Finns det någon som kan hjälpa mig att hitta vassare kammar till min triumph adventurer -99. Samma motor som Thunderbird.
andersbrink skrev:Vad är det du vill uppnå med "vassare" kammar?
Trajatool skrev:Jag hoppas på att få ut något högre toppeffekt ur min portade topp.
andersbrink skrev:Högre effekt på bänkpappret eller mer användbar effekt dvs vad för typ av körningsätt är det trimningen ska förbättra?
Trajatool skrev:Jag har i sommar testat lite på strippen i Malmö och hoppas att till denna säsongen kunna köra lite snabbare där. Finns naturligtvis många andra komponenter som kan ge avsevärda förbättringar på tiden så det handlar väl också om att få något högre effekt på bänkpappret.
Samma förmåga bak rodret men bättre möjligheter i motorn.
andersbrink skrev:Utan stödhjul och relativt ny i gamet så funkar ett jämnare vrid bättre än mer effekt iaf för att lära sig startteknik. När 60-fötterna landar under 1.70 är det dags att jaga mer effekt längre upp i registret. Med bara 132 hästar på bakhjulet har jag (då 103 kg tung) kört 6.70 på 201 meter, icke-sänkt och icke-förlängd Bandit 1200.
Dvs kopplingsslirtekniken lär man sig snabbast om man vågar (genom att veta) ta i lite extra utan att det händer en massa oväntade saker med motors karaktäristik. 10 hästar extra ger ca 0.1 sekund lägre tid mellan 60-fotaren och 660-fotaren. Mer är det inte. Racen vinner du enklast genom att vara först vid 60-fotaren.
Lite kul kuriosa, inspelade ljud från 98-01 när jag drar iväg med min Bandit på strippen i USA. http://andersbrink.se/blank.html
<edit>Sammanfattningsvis, byt kamaxlar när du byter till högkompskolvar. Gör allt annat först som t.ex. portning av topp, förgasare och avgassystem.</edit>
Gammal tråd iofs, men du kanske kan ha nytta avinformationen ändå.Trajatool skrev:Tack för tipsen.
Jag har fixat (med god hjälp från Ebos) topp förgasare och avgassystem. Tyvärr finns det mig veterligen inga kolvar för denna motor att skaffa. (Kanske någon vet?) Har just nu kammar från en Daytona 595i -98 på gång men är osäker på om det går att lyfta över dem direkt.
En Thunderbird Sport har 14 pållar mer än en Thunderbird, 82 resp 68 har de. Det är en stor skillnad på motorkaraktär mellan dem, säkert att det bara är lite strypningar som gör detta ?carpelux skrev:Om vi börjar med Thunderbird, T-bird sport, Adventurer & Legend så ligger den väl på ca 70 hästar. Den har de mildaste kammarna (Blå är beteckningen på dem), kolvar som ger en kompression på 10:1 och en ganska strypt luftburk med dessutom strypta insugningsgummi. Thunderbird sport har ostrypta insugningsgummi och ett lite bättre utblås, som ger den ett par extra hästar.
RedBaron skrev:En Thunderbird Sport har 14 pållar mer än en Thunderbird, 82 resp 68 har de. Det är en stor skillnad på motorkaraktär mellan dem, säkert att det bara är lite strypningar som gör detta ?
Ja det lät konstigt när man har testat bägge två och känt skillnaden. Jag kikade på Wilcox trimkit för dessa två nu, och mycket riktigt så var den enda skillnaden nya insugsgummin till basmodellen.carpelux skrev:Jaj, det enda som skiljer effektmässigt är ostrypta insugningsgummin och ett effektivare avgassystem.
Det kan låta konstigt men så är det.
http://www.wilcoxengines.demon.co.uk/tbirdkits.htmTrajatool skrev:Finns det någon som kan hjälpa mig att hitta vassare kammar till min triumph adventurer -99. Samma motor som Thunderbird.
|
|
Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”
På MC-mässan i vintras anor... |
|
|
Nisse Hedlund bortgången
Den legendariske motorkonst... |
|
|
En dag på dragstrippen
Efter att ha varit aktiv so... |
|
Steve McQueens Scott Squirrel till salu
Detta Scott Flying Squirrel... |
|
|
|
Dags för Strängnäs Bike Show!
Sista lördagen i augusti är... |
|
|
Bikeweekend på Kjula denna helg
Den 22-23 augusti är det da... |
|
|
Motorcycle Inferno #8
Den 5 september blir Laxhol... |
|
|
Tiotusentals körde Mälaren Runt
Lördagen den 15 augusti gen... |
|
|
Mälaren Runt fyller 40 år
Nu på lördagen den 15 augus... |
|
|
Steve Holcombe klar för GGN!
Pressmeddelande 2026-08-10 ... |