trevligt att veta att man får hjälp...

Många tänker nog "Någon annan kommer ju ändå stanna" :kocko
 
Ännu en gång en mc olycka där dessa bil förare inte kan se sig om innan de svänger.

Skulle va kul o se en statistik på hur många mc olyckor som beror på just detta. Kanske dags att höja premien för bil förare istället så vi blir av med dessa farliga fordon
 
Clifton skrev:
Ännu en gång en mc olycka där dessa bil förare inte kan se sig om innan de svänger.

Skulle va kul o se en statistik på hur många mc olyckor som beror på just detta. Kanske dags att höja premien för bil förare istället så vi blir av med dessa farliga fordon

Inte för att jag försvarar bilföraren, MEN hur mycket för fort körde han på mc:n, dubbla farten? Såg ut att gå Jävligt fort i alla fall, erfarna mc-förare, brukar slå av farten, vid korsningar inne i tätbebyggt område där korsande trafik förekommer man MÅSTE vara uppmärksam på sådant, jag litar INTE på bilar från korsande vägar ens på 90- väg(vänstersvängar, el från andra vägar ut på stora vägen)...det är ju givetsvis den korsande bilens fel, men bland det svåraste som finns är det att bedömma ett mötande fordons hastighet, och hade mc hållt lagstadgad hastighet så hade detta nog inte inträffat, antigen hade bilen hunnit över el så hade han hunnit bromsa ner helt eller i alla fall hunnit PÅBÖRJA en nedbromsning, ser inte ut som det på filmen tyvärr.. :(
 
Last edited:
Juridiskt sett är bilen vållande.

Men jag upplever (precis som en del av er andra) att knarren håller en mycket hög fart relaterat typen av väg.
Om det är så att knarren verkligen gör det så anser jag att felet moraliskt sett är motorcyklistens.
Trafikanter räknar normalt sett med att medtrafikanter håller en hastighet (med tillhörnade "riskområde") som i alla fall ligger i närheten av hastighetsbegränsningarna. Om nu en motorcyklist håller, låt säga dubbla hastigheten, hur ska då övriga trafikanter kunna räkna med det?
Var går skillnaden mellan att vara medtrafikant och att vara mottrafikant?


Hursomhelst så är filmen i sin otäckhet en bra film, kanske sparar några olyckor.
Jag säger som jag brukar: Vi ska lattja, wheela, åka kronfort etc men vi ska välja rätt plats och tillfälle. Då minskar vi olyckorna och får kanske dessutom (på lång sikt) ett bättre anseende i samhället.


Clifton:
(du var snabb att döma här ovan men mina frågor nedan är ställda i all vänskaplighet så brusa inte upp nu! :pannkyss )
Ja, många olyckor sker pga att bilförare svänger utan att se sig för. Men vem anser du har gjort största felet i just detta fallet?
Och vilka hastigheter anser du vara lagom i tättbebyggt område? (visst verkar väl detta vara tättbebyggt?)
Jag tror att du (liksom jag ibland) dömde innan du tänkte. Lätt hänt. :)
 
Nyheter
Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anor...

Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Back
Top