Trevlig, snabb nakenhoj som det går att åka två på?

Kryckan

Twintorsk!
Gick med
19 Nov 2007
Ort
Ljusdal
Hoj
KTM SD990
Tjena!

Funderar fram och tillbaka på om det ska bytas motorcykel denna säsong. Jag har varit inne på allt från att byta upp mig i kubik till R1 eller liknande, men jag funderar även på om man skulle köpa sig en nakenhoj igen. Känns mer avslappnat och det skulle inte göra något att få ner farten lite igen..

Kravet är väl att den ska inbjuda till inspirerad körning men det ska även gå att åka två på den.. Svår ekvation kan tyckas, och särskilt eftersom det finns en uppsjö av hojar.

Har kollat på allt ifrån en ny ER6 (var hemskt nöjd med min 07a) till Superduke...

Är det någon här inne som faktiskt har en nakenhoj som ni anser det fungera att sticka iväg två på emellanåt, men som även är elak och snabb när det "behövs"?

Just det, prislappen? Ja, någonstans kring 50-65 tusen kanske.

Beslutsångest är nog mitt mellannamn.. :va
 
jag är också i samma tankar som du ungefär så denna tråden kommer jag följa!
kollar på superduke just nu, dom verkar balla men liiite i plastigaste laget...
 
Yamaha FZ1, Bandit 1250, BMW K1200R, Honda CB 1300 är de som poppar upp i mitt huvud på direkten...
 
Jag har kört och ägt allehanda sporthojar och fighters. Ifjol köpte jag en Yamaha Bulldog, och är extremt glad över det. Jag och spättan kan åka låååååååångt utan att det ens märks. Visst den är inte jättesnabb rakt fram men jag klockar samma tider på kurviga favoritvägen som jag gjorde med min Z1000 och SV1000. Försäkringen ligger på 1500kr hel/hel. Att den sen har det fetaste twinljudet alla kategorier är ett plus med.
Jag kommer behålla min ett bra tag framöver.
 
Förutom det helt självklara valet att köpa en Superduke -07>, som jag själv tycker passar till dina kriterier ypperligt.

Andra alternativ om man inte ska verka vara helt insnöad på Superduke, även om det är svårt att låta bli :hihi:

# Ducati Monster S4R
# Aprilia Tuono
# Speed Triple
# Street Triple R

Det är några som jag själv skulle kunna tänka mig utöver min nuvarande leksak. Jag har samma lika kriterier som dig bortsett från skjutsmöjligheter då frugan inte är så sugen på att åka med. Men jag tror inte att det ska vara något problem att skjutsa på någon av de nämnda. Har jag fel får någon med komma med erfarenhetsbaserad input i ämnet.
 
Jag har kört och ägt allehanda sporthojar och fighters. Ifjol köpte jag en Yamaha Bulldog, och är extremt glad över det. Jag och spättan kan åka låååååååångt utan att det ens märks. Visst den är inte jättesnabb rakt fram men jag klockar samma tider på kurviga favoritvägen som jag gjorde med min Z1000 och SV1000. Försäkringen ligger på 1500kr hel/hel. Att den sen har det fetaste twinljudet alla kategorier är ett plus med.
Jag kommer behålla min ett bra tag framöver.


Bulldog är verkligen inte hoj för mig. En kompis hade en sån i två säsonger, och jag tyckte det var en topptung gris för att vara så där obekvämt ärlig...

Det är alltså inte järngrisarna jag är intresserad av, och därför går ett gäng hojar som nämnts bort, borde ha sagt det direkt :)

Odde_333, billigare är ju bara ett plus! Varför till 05? Jag har uppfattning av att de bara blir bättre med åren? :)
Superduke är riktigt rå, men kan man ens tänka sig att åka två på den? Känner mig tveksam..
 
Körde själv Gsx 1400 föra året mycket smidig maskin med gott om krut, bra plats för passagerare, rätt pris och går billigt som fn när man tar det lugnt :banana
 
Superduke är en trevlig och framförallt riktigt kul hoj. Skjutsa är inga problem.
Det som evt kan uppfattas som något störande i längden kan vara att den kan vara lite "rå" i gången samt
att den låter rätt så rejält med tillbehör som "akra" och dyligt. Detta är sköj och härligt när man kör lite själv men skall man köra längre så är min reflektion att det kan bli lite störande. Men det är en kul cykel!

Vill du ha en smidig och lättkörd cykeln men ändå med lite kraft så varför inte "lätta lite på sedelklämman" och köpa en Honda CB1000R? Dock troligen sämre att köra två på än Superduken.

Annars skullle jag välja Speed triple -08 el framåt alt. Street Triple.
 
Skulle vilja påstå att K1300R knäcker det mesta om man ofta åker med passagerare :fakta
. Det säger jag inte alls för att jag har en själv, eh...joråsåattee....
 
Superduke är riktigt rå, men kan man ens tänka sig att åka två på den? Känner mig tveksam..

Jag åkte SD i 5 år.. Bästa gathoj jag ens kan tänka mig.

Kanske inget för europasemestern, men jag åkte 25 mil enkel med skjuts och 20+ mila lördagsturer med skjuts utan problem eller gnell bakifrån.. Enda tjafset var att framhjulet "tydligen" blev fasligt lätt med 60 kilo extra där bak :D

Duger att steka R1or på bana med om man inte är mer än bandagssnabb, duger för pendling, duger för skjuts och är betydligt snyggare och råare än Aprilia Touno enligt de flesta som inte kör Aprilia.. Ducce Streetfighter är värre dock, men det är andra pengar.

Tjööp
 
Skulle vilja påstå att K1300R knäcker det mesta om man ofta åker med passagerare :fakta
. Det säger jag inte alls för att jag har en själv, eh...joråsåattee....

Bortsett från att det är ett helt godståg att svänga/busa med jämfört med SD, Touno, StreetTriple etc..
 
Grymt nöjd med min Street 3 R för de ändamål du beskriver, bra klipp när man vill, tillräckligt med kraft för att åka två (om den där bak inte är 100+) och hyffsat pris i inköp/försäkring.
 
TJENA,
Jag kör en BMW F 800 R, tycker det är en trevlig hoj som klarar allt du vill göra. Försäkringen är snorbillig också. Betalar 3k hel/hel. 31 bor i Stockholm
 
Ducati Streetfighter. Absolut roligaste hojen jag ägt.
 
B-King låter som ett klockrent alternativ för dig. :tummenupp
 
Tuono eller SD! Har själv ägt en SD-07 som var kanon, som nån tidigare skrivit bara, kan uppfattas som väldigt "rå".
har kört RSV och har bara bra att säga om den hojen, tounon kan omöjligt vara sämre bara för att den har rakare styre!
 
Nyheter
Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Back
Top