Transportera MC på tåg

sunkens

Ny medlem
Gick med
22 Sep 2007
Ort
Härnösand
Hoj
1994, Yamaha, FZR600
Hej!

Jag och ett par kompisar funderar på åka ut i Europa några veckor i sommar. Vi körde en liknande tur med bil för ett par år sedan och då blev det runt 700 mil.

En tanke som vi funderat på är om det är möjligt att lasta motorcyklarna på tåget* (några av oss bor i Umeå, så blir en hyfsad transportsträcka) och sedan ta en sovvagn eller liknande ner till Malmö och utgå därifrån.

Någon som har erfarenhet av detta? Vad kostar det, hur lång tid tar det osv?

/Daniel


Sträckan Umeå-Malmö är 125 mil enkel resa annars :tungan
 
Hallå!

Vet inte hur möjlighterena ser ut på svenska transport tåg, finns det ens tåg som kombinerar större gods (mc tex) och personer samtidigt!?

Tar man autozug i europa så är det ju en annan sak, där finns också enorm erfarenhet hos personal som lastar/spänner hojen osv.

Hade vart kul och veta om det finns i sverige. Men man kanske kan ställa hojen på ett tåg och sätta sig själv på ett vanligt. Men vadå, 125 mil drar man ju lätt på en dag om man startar tidigt. :tummenupp !
 
Tror nog det är lättare att skicka hojen med nått åkeri istället för tåg.
 
borde väl gå men du kanske måste banda fast den på nån pall eller nåt,osäker vad som gäller på tåg.ett åkeri jag känner till åker ju till volvo i umeå från mellansverige men nu när "krisen" slagit till är det inte lika ofta.....
 
ett annat alternativ är att ta färjan till Kiel från GBG, sen är det tio mil till Hamburg, därifrån går det tåg där man kan lasta hojen på.. då blir det bara 100 mil i sverige och så får du åka båt med! hehe

/J
 
En till fråga rörande ämnet:

Nån som har skickat ner hojjen till sydeuropa med tåg eller lastbil? Pris?

Skulle vara sweet att ta en ryanairbiljett till franska solkusten eller något och bara köra glassarmil :)

1000mils värdeminskning + bensinkostnad borde jämna ut sig?
 
En till fråga rörande ämnet:

Nån som har skickat ner hojjen till sydeuropa med tåg eller lastbil? Pris?

Skulle vara sweet att ta en ryanairbiljett till franska solkusten eller något och bara köra glassarmil :)

1000mils värdeminskning + bensinkostnad borde jämna ut sig?

Det fins en del firmor i Tyskland som kan hjälpa till med transporten på kontinenten. Över pölen verkar värre, men kan du ta hojen till Tyskland så kan de hjälpa dig resten av vägen.:)

http://www.zweiradtransport24.de/ t ex :tummenupp
 
Hojen på tåget

Lyfter tråden

Hur är det med SJ, var en del nere i skåne och jobba nu på våren och är avundsjuk på vidderna och vägarn men har inte lust att ligga 50-60 mil för att komma dit, går det att ta hojen på tåget och sen avnjuta landskapet?

Nån som vet?`

/D
 
Ok, synd. Ska kolla med båt om det finns nån linje som passar.

Sent from my Desire HD using Tapatalk
 
Skulle vara sweet att ta en ryanairbiljett till franska solkusten eller något och bara köra glassarmil :)

Köra i Moseldalen och över alperna på vägen ned är ju precis lika glassig som at sitta fast i köerna på rivieran. :D

Det är nog billigare i så fall att ta ryanair och hyra MC där nere.
 
*/ ?>
Nyheter
Galfer skärper greppet om racing

Pressrelease från Galfer: ...

Vi provkör Indian Chief Vintage

Screenshot I kommande nu...

Ducati DesertX 2026

Ducati DesertX 2026 – ännu ...

KTM firar 100 år av 6DAYS

KTM firar 100 år av 6DAYS® ...

Snabbladdad ny 94-hästars elhoj

BBM Hiro – ett helt nyutvec...

KTM bryter med Kiska – så påverkas framtidens design

Efter flera decennier tills...

Ducati Formula 73 – retro och racing i perfekt harmoni

Retro möter racing – Ducati...

Voge DS 800 X Rally – Ny offroadhoj till 2026

Voge DS 800 X Rally är en n...

Harley-Davidson laddar upp med massor av kubik

Harley-Davidson fortsätter ...

KTM 790 Duke – ny generation på gång till 2027?

KTM:s mellanklassraket får ...

Back
Top