Transponder 2007!

Svemo förmedlar transpondrar inte transponder i vinst syfte, vilket självklart ett företag måste göra. Därför är priserna på www.roadracing.se så pass bra även om det är mycket pengar för en liten elpryl som egentligen inte är speciallt avancerad.

Jag menar samma sak: Svemo (egentligen Hellkert) förmedlar transpondrar utan påslag för MX också men de är inte en krona billigare än att beställa själv direkt via AMB. (gäller 2006)

AMB ville förra året heller inte förhandla om bättre priser vid t.ex gruppköp men de kanske vädrar morgonluft när varenda lite 85cc-unge i Sverige ska ha transpondrar.

Jag vet inte hur RR-världen funkar men inom MX kan man lägga hur mycket pengar som helst på dekaler, kläder, vippande fotpinnar, recluse-kopplingar, Akrapovic-system, CDI-boxar o.dyl men inte en spänn på fjädring, tränare eller tranponder.

Jag tycker det är fjantigt att inte köpa en egen, i synnerhet ni som kan mata med 12 volt utifrån.
 
I anmälan till SO-tävlingarna står det att första års tävlande får låna transponder. Har man kört tidigare får man hyra för 500:-
 
Nyheter
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp

I motorvärlden finns det ha...

Inga mirakelbatterier ändå?

Rabalder kring Verge: Har s...

Custom Bike Show på lördag!

På Sveriges nationaldag, nu...

Bilder från DGR 2026

Den 17 maj kördes The Disti...

ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige

PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,...

Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!

Det är med glädje vi pratar...

Back
Top