stillmatic
Ny medlem
Om man bara har trafikförsäkring får man då ersättning om hojen blir stulen?
Last edited:
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
stillmatic skrev:2089386Om man bara har trafikförsäkring och hojjen inlåst i ett garage, är man lurad om den blir snodd då?
stillmatic skrev:2089386Om man bara har trafikförsäkring och hojjen inlåst i ett garage, är man lurad om den blir snodd då?
stillmatic skrev:2089386Om man bara har trafikförsäkring och hojjen inlåst i ett garage, är man lurad om den blir snodd då?
Vad är skillnaden mellan att bara ha trafik- och att ha halvförsäkring?
Mr Helmut skrev:2089416ganska konstig formulering som jag inte fattar men med trafikförsäkring ingår inte stöld i försäkringen utan endast vid halvförsäkring
stillmatic skrev:2089428Ja lite konstig kanske den var, ändrade. Man får alltså ingen ersättning vid en eventuell stöld om man bara har trafikförsäkring. Inte ens om den står inlåst vid stöldtillfället?
enhjuling skrev:2089435Nej, har man inte STÖLDförsäkring så får man inget vid stöld.
Det säger sig väl egentligen självt?
stillmatic skrev:2089444Anledningen till att jag frågade var för att garageförsäkringen knappt kostar någonting alls och den täcker stöld så länge den står inlåst i ett garage, tänkte att det kanske var lika med trafikförsäkringen och att halvförsäkringen täckte stöld oavsett vart hojen snoddes.
Så sluta vara spydig.
Mr Helmut skrev:2089447...men de är nog inte svårare än att du lyfter luren och ringer ditt försäkrings bolag.
|
|
Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!
Med en månad kvar är det gl... |
|
|
Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp
I motorvärlden finns det ha... |
|
|
Inga mirakelbatterier ändå?
Rabalder kring Verge: Har s... |
|
|
Custom Bike Show på lördag!
På Sveriges nationaldag, nu... |
|
|
Bilder från DGR 2026
Den 17 maj kördes The Disti... |
|
|
ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige
PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,... |
|
|
Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!
Det är med glädje vi pratar... |
|
|
Danske Vilh. Nellemann övertar Honda-importen i Sverige
Äntligen är frågan om vem s... |
|
Danske Vilh. Nellemann övertar Honda-importen i Sverige
Äntligen är frågan om vem s... |
|
|
|
Harley‑Davidson ”Creators Custom Clash”
Harley‑Davidson drar igång ... |