Tröga växlar samt drag i koppling

Dunderbalken

Ny medlem
Gick med
24 Mar 2014
Ort
varberg
Hoj
2001, Yamaha R1
Växel problem?!?!

Patient: Ktm 530 exc 2008 (motard)

Tjena! Inskaffa mig en sådan här pärla för ett par veckor sen.
Märkte snabbt att växlingen blev ganska hård och kopplingen ville inte ta riktigt. Lite svårt att förklara men ska försöka ☺.
Men när jag drar in kopplingen i fart därefter släpper gasen så tuggar cykeln lite framåt. Men vid ett gaspådrag släpper det. Samt att växlarna är svåra att få i. Men att starta hojen på 1:ans växel med indragen koppling går hur bra som helst.

Misstänkte att det var något lurt med oljetypen.
Investerade i Castrol Power1 Delsynt. 15W50. Som jag har både i motor och låda. Blev inte bättre. :/

Bytte då olja i kopplingen och luftade den. Blev inte bättre.

Rev isär för att kolla slitage på kopplingskorgen. (se bild) för mig ser de bra ut va tycker ni?

Tvättade lamellerna och satte ihop.
Får för mig att det känns lite bättre med kopplingen men själva växlandet blir trögt när hojen är varm.. Speciellt direkt efter man över på bakhjul.
Börjar ju självklart oroa mig över växellådan. Inte så sugen på att riva ner nu innan sommaren.

Ha en fin kväll Mvh Anders
IMG_7063_zps74a5d19c.jpg
 
Dessa hojar ska ha helsyntetolja inget annat. Rekommenderad olja är Motorex Crosspower 10W50. Har du använt Magura Blood till kopplingsvätskan? Testa att byta kopplingsvätska med.
 
Bilden på lammellkorgen säger inget de är den andra delen "yttre halvan vi vill se. Men även om den är sliten vågigt så brukar motorn frikoppla fullt ut de enda problem man får med vågig ytterkorg är huggande koppling. Om den är vågigt sliten så slipa bort de värsta vågerna innan du skruvar ihop den.

Jag tror de är fel på kopplingens slavcylindern nere på motorn den trycker inte in stången fullt ut. Bromspumpen kan även ge för lite slag men de brukar vara slavcylindern som ger upp först. De stämmer även bra med att de blir värre med varm motor för då sväller lammellerna så de krävs ännu längre slag. Om du har justering på bromspumpen på styret så skruva så den slår ut maximalt.
 
Nyheter
Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anor...

Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Back
Top