Trånga stövlar (Daytona), vad är för trånga?

Zlurc

Lowsidea är bättre
Gick med
26 Aug 2009
Ort
oped
Hoj
ojoj
Har testat ett par Daytona Security Evo III stövlar, provade dessa och tyckte först att ett par 42or (har normalt 42-43 i skostorlek) skulle passa, men nu är jag osäker. Efter att ha haft de på fötterna en längre stund blir de tämligen obekväma då de tränger ganska mycket över mellanfoten.

Är det ok att det gör ont i fötterna efter en 10min i nya stövlar? Kommer de att ge sig med tiden eller borde jag köpa större?:va
 
När jag stoppar in mina fötter i daytona på vårkanten så känns det lite taskigt mot foten. En njutning efter en heldag att ta av sig stövlarna, och dagen efter en plåga att ta på dem.

Nästa gång kanske man blir lite trött i foten efter en dag, men annars är allt ok.

Mitt i sommaren sitter de som gjutna.

Jag har stora 42or i fötterna (dvs behöver ibland 43 i storlek), och daytona 42. Det ska ju inte göra ont direkt men då de är ganska hårda får man ta lite lätt obehag i början.


När jag på sensommaren tråcklar ner fötterna i skridskor är det ungefär likadant, foten protesterar första gångerna men sen går det utmärkt.
 
Nyheter
Fat Boy Gray Ghost – 35 år efter Terminator 2

2025-års Fat Boy Gray Ghost...

European Bike Week: 2-7 september 2025

Under veckan den 2 – ...

Michael Schumachers Honda Fireblade såld på auktion

Michael Schumachers Honda F...

Dags för Mälaren runt 2025 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti 202...

Retrohoj från Honda presenterad på Suzuka

Under 46:e Coca Cola 8-timm...

Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Back
Top