Touring-Gazz 9/8 - Gazzet som går långsamt

Gick med
23 Aug 2007
Ort
Göteborg
Hoj
Ducati 1198 S -09
Inhandlade ju en trevlig touring-hoj 2012 och det är fyra år sedan sist det var ett Touring-Gazz, så känns som att det är dags igen! :tummenupp

Det är en bra bit in på säsongen, blommorna har slagit ut för länge sedan och fortsätter värmeböljan har de väl snart torkat ut och dött, så därför gäller det att försöka hinna med ett gazz innan dess, med äkta söndagskörning (trots det är på en lördag), där man får tid över att njuta av omgivningarna och lukta på de blommor som fortfarande lever.

Gazzet är inget för den som har ett behov av att alltid vrida rullen till max, för att en stund senare tvärnita inför kurvan som kommer och sedan vrida rullen till max igen, utan det blir mer jämnt flyt. Trots det kommer det inte gå överdrivet långsamt. Rekommendationen är att inte komma på en glidare.

Rundan är ca 27 mil, på mestadels trevliga kurviga vägar och tar lång tid att köra, inklusive kaffe- och matstopp samt bensträckarpauser.

Start och stopp på Statoil i Eslöv.

Om önskemål finns blir det en kort kaffepaus efter ca 8 mil. Efter ytterligare ca 8 mil blir det mat. Det blir ingen kaffepaus på hemvägen, dock ett tankstopp någonstans, om det behövs och vi råkar köra förbi en bensinmack.

Ska ni med så sätt upp er på listan! Ändrade planer? Ta bort er från listan. Underlättar att veta på ett ungefär hur många vi blir.

Blir det regn och dåligt väder så ställs rundan in, så håll tummarna för sol! :)

Alla är självklart välkomna att följa med!

Så...

Statoil, Eslöv
Kl. 10:00 är alla tankade och klara!


Jag-vill-köra-o-lukta-på-blommor-listan:
1. Palle71
2.
3.
 
Statoil, Eslöv
Kl. 10:00 är alla tankade och klara!

Jag-vill-köra-o-lukta-på-blommor-listan:
1. Palle71
2. Spixer
3.
 
Mina aktiviter för lördag blev precis inställda så jag är lätt på! :banana
Bland de bästa vägarna jag åkt i Skåne har varit på dessa gazz...

Jag-vill-köra-o-lukta-på-blommor-listan:
1. Palle71
2. Spixer
3. Razmatazz
4.

/Raz
 
Nyheter
Nicky Hayden-specialversion – såld för 2,5 miljoner

En exklusiv motorcykel med ...

BMW Motorrad Vision CE

På IAA Mobility 2025-mässan...

Höstrusch för våra fotografer

Inte bara sommarmånaderna, ...

Jonathan Rea avslutar sin racingkarriär

Efter nästan två decennier ...

Yamaha debuterar med V4 i MotoGP

Yamaha har meddelat att för...

Hojmys i Ugglans Park

Ända sedan början av 90-tal...

MC-mässan 2026

MC-Mässan är tillbaka 23–25...

Bike kör Stark Varg EX!

Under hösten kommer Bike gö...

Customhoj Bike Show 2026

Den 23 till 25 januari körs...

Racing på Kjula Dragway till helgen

Den kommande helgen (23-24 ...

Back
Top